Reading a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (1-1), de Swansea, în etapa a XLVI-a, ultima, a campioantului englez Championship, liga a doua.

Atacantul gazdelor George Puşcaş a marcat în minutul 43, din penalti, golul de 1-1, după ce coechipierul său Yakou Meite a fost eliminat, în minutul 40.

Românul a primit un cartonaş galben, în minutul 82 şi a fost schimbat cu Boye, în minutul 85.

Brewster '17, Routledge '66 şi '90+1 şi Cullen '84 au marcat golurile oaspeţilor.

În această ediţie a campionatului, Puşcaş a marcat 12 goluri şi a pasat de trei ori decisiv, în 38 de meciuri jucate.

Reading a terminat sezonul pe locul 14 din 24 de echipe.

Leeds şi West Bromwich Albion, primele două clasate, au promovat direct în Premier League.

Brentford, Fulham, Cardiff City şi Swansea City vor juca un play-off, la capătul căruia va fi cunsocută a treia formaţie promovată.

Charlton Athletic, Wigan şi Hull City au retrogradat.