Candidatul independent la Preşedinţia României Nicuşor Dan a transmis un mesaj pentru Fundaţia Roma for Democracy şi a precizat că va debloca potenţialul economic al comunităţii rrome şi se va asigura că aceştia nu vor fi trataţi ca invizibili în conversaţia publică. El a menţionat că va propune guvernului includerea reprezentanţilor minorităţilor în actul de guvernare.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email
Fundaţia Roma for Democracy a lansat un manifest al alegătorilor romi, intitulat ”Niciun mandat fără noi!”, manifest al cărui conţinut a ajuns şi vizic la cei doi finalişti ai ncursei pentru Cotroceni, George Simion şi Nicuşor Dan. În document sunt prezentaţi ”cei patru termeni ai egalităţii în demnitate”  ”Dacă familiile noastre nu sunt în siguranţă – NICIUN MANDAT”, spun ei, susţinând că romii sunt în continuare cei mai controlaţi abuziv de către poliţie şi în acelaşi timp cei mai lipsiţi de protecţie cetăţeni. ”Dacă li se refuză viitorul copiilor noştri – NICIUN MANDAT. Şcoli segregate. Diplome nerecunoscute. Generaţii abandonate. Tinerii romi nu sunt necalificaţi – sunt excluşi deliberat, se mai arată în document. ”Dacă munca noastră este exploatată, dar niciodată recunoscută – NICIUN MANDAT.”, mai avertizează alegătorii romi, argumentând că romii au construit punţi economice peste frontiere şi generaţii, trimit miliarde de euro acasă, susţin gospodării, construiesc economia. ”Dacă vocile noastre nu sunt reprezentate – NICIUN MANDAT. Statutul de utilitate publică a fost folosit ca armă – conferind putere unei singure voci, reducând la tăcere restul. De peste un deceniu, viaţa politică a romilor a fost monopolizată, coregrafiată şi neutralizată.”, mai afirmă ei în manifest. ”Nu vom vota un candidat care ignoră standardele constituţionale de bază pentru progresul cetăţenilor romi.Aşteptăm răspunsul acestora până pe 14 mai”, au anunţat reprezentanţii minorităţii rome.
Nicuşor Dan a mulţumit, duminică, Fundaţiei Roma for Democracy pentru invitaţia şi oportunitatea de a-şi exprima susţinerea pentru comunitatea rromă şi pentru efortul pe care instituţiile din România, dar şi cetăţenii trebuie să le facă pentru a asigura siguranţa şi prosperitatea minorităţilor în ţara noastră. 
Evenimente
26 mai Energy Road - Energie la tine acasă
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României
Nicuşor Dan a răspuns solicitărilor adresate de către reprezentanţii Fundaţiei Roma for Democracy şi a anunţat mai multe măsuri pe care le va lua în calitate de preşedinte al României. 
”Cu privire la întrebările adresate, ca preşedinte al României mă angajez să: îi protejez pe cei mai vulnerabili din societatea românească, mai ales în faţa urii, violenţei şi folosirii minorităţilor ca ţapi ispăşitori; asigur un tratament egal în faţa legii şi să nu tolerez sistemele care exclud minorităţile; deblochez potenţialul economic al comunităţii rrome şi să mă asigur că aceştia nu sunt vreodată trataţi ca invizibili în conversaţia publică;  propun guvernului includerea reprezentanţilor minorităţilor în actul de guvernare”, a afirmat Nicuşor Dan.
El a precizat că va lupta pentru o Românie în care copiii romi să aibă aceleaşi şanse ca oricare alt copil din ţară. 
”Este timpul să rupem lanţul marginalizării şi să construim încredere între comunităţi. Voi lupta pentru o Românie în care copiii romi au aceleaşi şanse ca oricare alt copil din această ţară. 
 România europeană pe care o propun este una în care nimeni nu este lăsat în urmă”, a mai declarat Nicuşor Dan.
viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.