Preşedintele Nicuşor Dan participă, în zilele de 1 şi 2 octombrie 2025, la Copenhaga, Regatul Danemarcei, la reuniunea informală a Consiliului European şi respectiv la cea de-a şaptea reuniune a Comunităţii Politice Europene. Cele două reuniuni vor discuta despre conflictul din Ucraina şi asigurarea securităţii europene.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, pe agenda acestor reuniuni figurează conflictul din Ucraina şi asigurarea securităţii europene.

”În cadrul reuniunii Comunităţii Politice Europene, Preşedintele României va participa la masa rotundă privind situaţia de securitate din Europa şi aspectele legate de rezilienţă. De asemenea, în marja acestor reuniuni, Preşedintele Nicuşor Dan va avea o serie de întrevederi bilaterale”, arată comunicatul oficial.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.