Fostul consilier al lui Nicuşor Dan, Ludovic Orban, revenit duminică, după mai mulţi ani, în PNL, îl critică pe preşedinte, pe care îl acuză de trădarea celor care au crezut în el şi l-au votat. „”Pe mine nu mă mai reprezinţi. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare ameninţare pentru democraţia din România. Şi că voi acţiona în consecinţă. Adică voi începe să susţin necesitatea demiterii tale din funcţia pe care ai ajuns să o ocupi minţindu-ne pe noi, oamenii de bună-credinţă din România”, îi transmite Orban preşedintelui, căruia îi reproşează că s-a aliat cu cei împotriva cărora ar fi trebuit să lupte - PSD, ”aurişti, şoşocari, criptocomunişti, antidemocraţi, antieuropeni”, ””securişti care vor să controleze deciziile în statul român”.
"Nicuşor! Te-am susţinut ca să lupţi alături de noi împotriva lor.", afirmă Orban într-o postare pe Facebook.
El indică împotriva cui ar fi trebuit să lupte preşedintele: contra pesediştilor, "ale căror tentacule sufocă toate instituţiile şi companiile de stat, care sunt corupţi până în măduva oaselor şi sunt incurabili, care au construit un sistem ce sufocă România şi o ţine pe loc"; contra "auriştilor şi şoşocarilor, criptocomunişti, antidemocraţi, antieuropeni, cu un discurs bazat pe minciună, ură şi violenţă şi înclinaţi să impună un regim iliberal şi să ducă România din nou sub influenţa rusească"; contra "securiştilor care vor să controleze deciziile în statul român fără să răspundă pentru dezastrul pe care îl provoacă prin nefăcutele acoperiţilor care le ascultă comenzile din interes sau din frică; contra "reţelei de complicităţi a magistraţilor corupţi din sistemul de justiţie, care controlează CSM şi cele mai importante poziţii de conducere".
"Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mişcat un deget împotriva lor, dar te-ai aliat cu ei şi vrei să conduci alături de ei. Asta se cheamă trădare. Trădarea oamenilor care au crezut în tine şi te-au votat ca să devii preşedintele României", i se adresează preşedintelui Ludovic Orban.
El îi reproşează preşedintelui că nu a făcut nimic pentru a opri "ungerea lui Savonea ca preşedinte al ÎCCJ".
"Le-ai numit procurorii-şefi şi adjuncţii cât ai zice peşte. Ai păstrat aceiaşi oameni în fruntea serviciilor, deşi era evident pentru orice om cu un minim de bun-simţ că schimbarea lor este vitală şi că nu se poate face nicio reformă a serviciilor atât timp cât ei rămân la butoane. Ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când eşti preşedinte. Ai "şobolănit" pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan şi vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediştilor, şoşocarilor, georgiştilor şi auriştilor", îi reproşează lui Nicuşor Dan fostul său consilier.
Ludovic Orban îi spune preşedintelui Nicuşor Dan că pe el nu îl mai reprezintă.
"Pe mine nu mă mai reprezinţi. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare ameninţare pentru democraţia din România. Şi că voi acţiona în consecinţă. Adică voi începe să susţin necesitatea demiterii tale din funcţia pe care ai ajuns să o ocupi minţindu-ne pe noi, oamenii de bună-credinţă din România", conchide Orban.
