Premierul Ilie Bolojan a declarat, marţi, că moţiunea ”Stingem lumina”, ca să o simplifice, e una de genul: nu ne vindem companiile, le mulgem noi.
"Acum să mă refer la companiile statului, colegi, că asta-i deranjul, înţeleg şi din moţiune. După câteva luni de zile, mi-am dat seama unde sunt problemele statului, pentru că nu m-a informat nimeni. Avem nişte probleme serioase, avem nişte conducte sparte, ca la termoficare, şi chiar dacă ridici preţul la gigacalorie, chiar dacă creşti subvenţiile, dacă aceste pierderi enorme, nu datorită ruginii, ci datorită găurilor care sunt date, nu sunt corectate, vă daţi seama că ţara asta nu-şi va putea echilibra bugetele", a afirmat premierul la dezbaterea moţiunii de cenzură.
"Moţiunea "Stingem lumina, ca să o simplific, e una de genul: nu ne vindem companiile, le mulgem noi", a spus premierul în plenul reunit.




























