Deputatul PSD Mihai Fifor susţine, miercuri, că nu-l atacă deloc pe premierul Ilie Bolojan, dar are datoria să atragă atenţia atunci cînd consideră că ”direcţia în care duce ţara, cu o încăpăţânare demnă de un kamikaze, nu este cea bună”.
”Sunt întrebat tot mai des de ce îl «atac» mereu pe premierul Bolojan. Asta spune multe despre logica agresivităţii în care funcţionează societatea românească în ultimii ani: dacă îndrăzneşti să critici, înseamnă că ataci; dacă ai o altă opinie pe care o şi exprimi, înseamnă că eşti duşman. Totul se reinterpretează în cheia conflictului permanent care macină România în ultimii ani. Ei bine, NU! NU îl atac pe premierul Bolojan. Dar, câtă vreme cred - şi toate datele de până acum confirmă - că direcţia în care duce ţara, cu o încăpăţânare demnă de un kamikaze, nu este cea bună, am datoria să o spun”, a scris, miercuri, pe Facebook, Mihai Fifor.
Deputatul PSD anunţă că, atâta timp cât premierul, ”în orgoliul său nemăsurat, nu a acceptat şi nu acceptă niciun amendament al PSD la niciun pachet de măsuri impus până acum; câtă vreme Parlamentul a fost pus între paranteze prin asumări succesive ale răspunderii” va câtă vreme oamenii mă opresc pe stradă şi mă întreabă de ce nu îi apărăm - da, voi vorbi.rbi.
”Respect şi susţin această coaliţie. Şi cred în continuare că nu există altă soluţie politică pentru menţinerea României pe calea sa europeană. Înţeleg şi susţin nevoia urgentă de reformă a statului, de adaptare a administraţiei locale şi centrale la realităţile economice, financiare şi sociale. Susţin eforturile de reducere a deficitului bugetar, fără de care putem ajunge la un dezastru. Dar să ne înţelegem: nu cu orice preţ. Nu cu barda. Pentru că eu, ca om de stânga, cred cu tărie că oamenii nu sunt cifre într-un tabel. Au nevoi, au credite, copii de dus la şcoală, pensii de care depinde supravieţuirea lor”, a mai transmis deputatul social-democrat.
Acesta crede că oamenii oneşti din această ţară nu trebuie să plătească singuri preţul greşelilor adunate de guvernele de ieri şi de azi.
”Da, e nevoie URGENTĂ de reformă — dar reforma nu înseamnă doar taxe mai mari, investiţii blocate, venituri tăiate şi concedieri pe bandă rulantă. Reforma nu poate însemna umilirea veteranilor de război, a celor care au luptat în teatrele de operaţiuni, a foştilor deţinuţi politici sau a celor deportaţi în Bărăgan. Nu poate însemna distrugerea strategiei naţionale de încurajare a natalităţii, într-o ţară îmbătrânită şi depopulată, prin poveri puse pe mamele aflate în îngrijirea copilului”, susţine Fiforâ.
Acesta crede că ”reforma” de până acum are efecte insignifiante în reducerea deficitului, dar efecte devastatoare în creşterea inflaţiei, scăderea puterii de cumpărare şi frânarea economiei.
Mihai Fifor a criticat constant în ultima perioadă deciziile şi propunerile premierului.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.
Citește și...