Preşedintele Camerei Deputaţilor, liderul PSD Marcel Ciolacu afirmă miercuri că întâlnirea cu preşedintele Republicii Federale Germania, Frank-Walter Steinmeier, a fost un bun prilej pentru a reconfirma sprijinul total al partenerilor noştri pentru aderarea ţării noastre la Schengen.
”Întâlnirea de azi cu preşedintele Republicii Federale Germania, domnul Frank-Walter Steinmeier, a fost un bun prilej pentru a reconfirma sprijinul total al partenerilor noştri pentru aderarea ţării noastre la Schengen. În plus, faptul că domnul preşedinte Steinmeier a fost însoţit de o importantă delegaţie de oameni de afaceri demonstrează interesul companiilor germane pentru a-şi creşte prezenţa în România, dar şi pentru a aduce investiţii noi”, a transmis preşedintele Camerei Deputaţilor, liderul PSD Marcel Ciolacu.
El arată că ”Germania este cel mai important partener comercial al României şi al doilea investitor în economia românească, iar din această perspectivă avem o şansă extraordinară pentru a aduce şi mai mulţi bani în economia românească şi a face mai multe locuri de muncă”.
”De asemenea, am reconfirmat deschiderea totală a României pentru a se implica activ alături de companiile germane în procesul de reconstrucţie a Ucrainei”, mai spune preşedintele PSD în postare.
