Lucian Bode, după ce i s-a cerut demisia din partid: Am rămas cu toţii şocaţi de această decizie a unui grup restrâns din conducerea PNL, care astăzi duce partidul într-o direcţie, în opinia mea, greşită

Lucian Bode, după ce i s-a cerut demisia din partid: Am rămas cu toţii şocaţi de această decizie a unui grup restrâns din conducerea PNL, care astăzi duce partidul într-o direcţie, în opinia mea, greşită

Deputatul PNL Lucian Bode, fost secretar general al partidului, a declarat luni, după ce i s-a cerut demisia din partid, că au rămas cu toţii şocaţi de această decizie a unui grup restrâns din conducerea PNL, care astăzi duce partidul într-o direcţie, în opinia mea, greşită.

"Sunt membru al Partidului Naţional Liberal de 27 de ani şi nici o decizie care nu are la bază argumente de genul: ai încălcat decizia partidului, te-ai poziţionat împotriva partidului, ai avut ieşiri publice împotriva liniei decise de către Partiului Naţional Liberal, nu s-a întâmplat nimic din toate astea în ceea ce mă priveşte. Nici colegii mei n-au făcut acest lucru, dar vorbesc în numele meu, în condiţiile în care aceste lucruri nu s-au întâmplat. Pentru mine a fost şocant să văd. (..) Am ales să exprim punctul de vedere şi dezacordul cu politicile pe care Partidul Naţional Liberal le duce şi le construieşte în ultimul an şi jumătate în interiorul PNL", a spus Lucian Bode, în emisiunea România Politică de la Prima News.

El a povestit că la ultima şedinţă de BPN, a spus foarte clar că Partiului Naţional Liberal trebuie să facă tot posibilul să coabiteze cele două curente care există în interiorul Partidului Naţional Liberal, liberal conservator şi liberal progressist.

"Din păcate, curentul liberal progresist prinde din ce în ce mai mult culoare în Partidului Naţional Liberal şi, din păcate, această eliminare a vocilor critice din interior este absolut o greşeală. (..) Nu este normal să promovezi pe poziţiile Partidului Naţional Liberal oameni care nu au avut o singură legătură cu Partidului Naţional Liberal în ultimii ani. Au înjurat la unison Partidului Naţional Liberal şi mă refer la miniştri din guvernul Bolojan. Nu este normal să vii să spui Partidului Naţional Liberal cu 15% în Parlament va fi mult mai relevant în opoziţie, vocea 3-a, după AUR şi USR, decât la putere cu premier liberal. Nu am crezut şi nu cred acest lucru şi mi-am spus toate aceste opinii în interior. Pentru asta am fost sancţionat". A precizat el.

Lucian Bode a subliniat că "au rămas cu toţii şocaţi de această decizie a unui grup restrâns din conducerea Partidului Naţional Liberal, care astăzi duce partidul într-o direcţie, în opinia sa greşită".

Potrivit lui Bode, lipsa acestui dialog ne-a adus aici.

"Eu, în continuare, sper că există disponibilitate în Partidul Naţional Liberal să ne punem toţi la aceeaşi masă şi să construim un PNL mare, nu prin excludere. Niciodată un partid nu s-a construit prin excludere", a adăugat el.

Lucian Bode a mărturisit că a ales să tacă o perioadă şi aproape mai bine de un an de zile nu a ieşit în spaţiul public.

"Când am decis să vorbesc, primul om cu care am vorbit a fost domnul Bolojan şi i-am spus, domnule preşedinte, lucrurile nu sunt în regulă din următoarele puncte de vedere. Am spus acelaşi lucru şi în BPN. Din păcate nu s-a întâmplat nimic, până ieri la congres şi ieri am fost sancţionat, propus pentru excludere, pentru că mi-am exprimat aceste opinii. Este absolut revoltător pentru un membru de partid de aproape 30 de ani în acelaşi partid să se ia astfel de decizii discreţionare, fără a avea niciun temei", a mai spus el.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră