Dominic Fritz: Dacă există un partid care vrea să iasă din această coaliţie, dincolo de protocolul pe care l-am negociat, atunci acel partid trebuie să spună cu cine vor să guverneze

Dominic Fritz: Dacă există un partid care vrea să iasă din această coaliţie, dincolo de protocolul pe care l-am negociat, atunci acel partid trebuie să spună cu cine vor să guverneze

Preşedintele USR, Dominic Fritz, a declarat luni că, dacă există un partid care vrea să iasă din această coaliţie de guvernare, dincolo de protocolul pe care l-au negociat în vara anului trecut, atunci acel partid trebuie să spună cu cine vor să guverneze.

Preşedintele USR, Dominic Fritz, a declarat înainte de şedinţa conducerii partidului că ”protocolul de coaliţie a fost negociat şi nici atunci nu a fost foarte rapid, iar mulţi oameni s-ar fi aşteptat să găsească un consens mai rapid”.

”Tocmai de aceea, nu vedem acum motiv să tot redeschidem această discuţie, care este pe fond o discuţie politicianistă. Nu este o discuţie despre soluţii, nu este o discuţie despre oameni, ci este o discuţie despre interesele unui anumit partid, despre interesele PSD-ului, şi PSD trebuie să se decidă, vor să guverneze pentru oameni sau vor să guverneze pentru sine”, a completat el.

El a menţionat că USR stă în această coaliţie pe baza protocolului semnat atunci.

”Dacă există un partid care vrea să iasă din această coaliţie, dincolo de protocolul pe care l-am negociat, atunci acel partid trebuie să spună cu cine vor să guverneze. Noi ne asumăm responsabilitatea în cadrul acestei coaliţii negociate în vara anului trecut”, a precizat Fritz.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră