Deputaţii au modificat Regulamentul de funcţionare a Camerei / Termenul de soluţionare a petiţiilor în comisiile sesizate a fost majorat de la 10 la 30 de zile

Deputaţii au modificat Regulamentul de funcţionare a Camerei / Termenul de soluţionare a petiţiilor în comisiile sesizate a fost majorat de la 10 la 30 de zile

Camera Deputaţilor a hotărât să modifice propriul Regulament de funcţionat în aşa fel încât comisiile sesizate cu petiţii vor trebui să le soluţioneze în termen de cel mult 30 de zile. În prezent, soluţionarea e prevăzută la 10 zile.

Comisia sesizată va decide în termen de cel mult 30 de zile, faţă de 10 zile, cât este acum, dacă va soluţiona petiţia, o va înainta către alt departament, o va trimite unei autorităţi sau instituţii publice competente sau o va clasa.

Conform sursei citate, „petiţiile primite şi înregistrate la Registratura Camerei Deputaţilor se repartizează spre dezbatere şi soluţionare Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, corupţiei şi pentru petiţii şi comisiei permanente competente potrivit obiectului petiţiei”.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră