Premierul Ilie Bolojan explică faptul că măsurile fiscal-bugetare adoptate de Guvern nu au fost impuse României din afara ţării, însă subliniază că prin adoptarea acestora ţara poate face economii, inclusiv prin faptul că se împrumută cu dobânzi mai mici.
”Trebuie să precizăm că aceste lucruri le facem nu pentru că ne le impun alţii, nu pentru că ne-a cerut Uniunea Europeană, pentru că este singura şansă ca să ieşim din acest blocaj şi să nu intrăm în complicaţii mult mai mari. Dar e adevărat că noi ne-am luat nişte angajamente ca ţară, că vom reduce deficitele, pe care nu le-am respectat. Luăm împrumuturi de pe pieţele externe, luăm împrumuturi de la români. Cu cât o ţară este percepută ca are un sistem politic mai stabil, cu cât finanţele ei sunt mai sănătoase, ca la o familie, cu atât când te duci la o bancă ca o firmă, ca o persoană fizică să ia un credit, e sigur că banca îţi cere o situaţie financiară, o bonitate, să ai garanţii. Dacă bonitatea ta este bună, dacă îţi gestionezi banii cum trebuie, vei primi un credit în condiţii mai bune, poate cu mai puţine garanţii, cu dobânzi mai mici, în mod evident”, a explicat Ilie Bolojan, miercuri seară, la Antena 3.
Evenimente
25 septembrie - IMM-urile, oxigen pentru România (ediţia a IV-a)
13 octombrie - Oraşul meu acasă şi la birou (ediţia a IV-a)
13 octombrie - Oraşul meu acasă şi la birou (ediţia a IV-a)
Ilie Bolojan a arătat că, după adoptarea primului pachet ”care nu a fost foarte comod”, efectul s-a văzut.
”La primele contractări de împrumuturi pe care le-am făcut, am putut să luăm credite la dobânzi mai bune şi doar economia la tranşa din luna iulie a fost de 200 de milioane de euro pe următorii ani, ceea ce înseamnă nişte sume de bani care aparent nu sunt mari, dar raportate la mulţi ani de zile şi la multe credite pe care le ia România, înseamnă efecte importante”, a afirmat premierul.
Şeful Executivului a mulţumit partidelor care compun coaliţia de guvernare ”pentru că sunt conştiente că, în afară de divergenţe, au responsabilitatea de a ţine România într-o poziţie stabilă”.

Urmărește-ne și pe Google News
Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.