Blocajul în desemnarea premierului continuă, partidele din fosta coaliţie, aşteptate să continue negocierile / Şeful statului le-a transmis liderilor politici să vină la el când au un acord / Miercuri, Parlamentul intră în vacanţă

Blocajul în desemnarea premierului continuă, partidele din fosta coaliţie, aşteptate să continue negocierile / Şeful statului le-a transmis liderilor politici să vină la el când au un acord / Miercuri, Parlamentul intră în vacanţă

Blocajul continuă pe scena politică, în aşteptarea desemnării unui nou premier, după retragerea primei nominalizări, Eugen Tomac şi respingerea în Parlament a celei de-a doua propuneri din partea preşedintelui, liberalul Adrian Veştea. Liderii politici din fosta coaliţie de guvernare, PSD, PNL, USR, UDMR şi minorităţi nu au ajuns la un acord politic, pentru susţinerea unui guvern în Parlament, deşi şeful statului i-a chemat la Palatul Cotroceni şi i-a pus faţa în faţă, vineri. Presiunea pentru învestirea unui guvern este cu atât mai mare cu cât marţi este ultima zi a sesiunii parlamentare, iar deputaţii şi senatorii intră în vacanţă.

CITEȘTE ȘI Csoma Botond: Vor fi discuţii noi, luni. Nicuşor Dan are această părere să mergem la dânsul când avem un acord / Dacă mergem cu acest limbaj dur şi cu linii roşii nu vom avea guvern nici anul viitor / Alegerile anticipate nu rezolvă problema de fond
CITEȘTE ȘI Csoma Botond: UDMR nu a discutat despre un vot pentru guvernul PSD. Avem o propunere de premier împreună cu PNL şi USR, aşteptăm ca Nicuşor Dan să facă o desemnare / Blocajul vine de la PSD / Nu cred că până marţi ajungem la învestirea guvernului

Partidele pro-occidentale nu au reuşit să ajungă la un acord pentru susţinerea unui premier în Parlament care să aibă majoritate.

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis, după eşecul discuţiilor de vineri, că s-a revenit la blocajul politic pe care marţi, după consultările oficiale, îl credea depăşit.

El a mai spus că PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiţionări, iar de la discuţia de marţi, PNL şi-a schimbat poziţia.

Şeful statului a cerut partidelor să revină la dialog şi să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită.

Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, a afirmat că liberalii nu au promis "un cec în alb" pentru Sorin Grindeanu în vederea ieşirii din criza politică, ci un acord politic în baza căruia se poate lua în considerare o decizie cu privire la învestirea unui guvern.

"Nu am ajuns la un acord", a transmis Bolojan. Reprezentanţii PNL au transmis că nu vor accepta lecţii despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză.

Şi preşedintele USR, Dominic Fritz, a declarat că un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, cu Siegfried Mureşan premier, este o propunere rezonabilă de compromis care poate debloca această criză.

Ce solicită fiecare partid

PNL-USR şi UDMR au venit cu propunerea de premier Siegfried Mureşan şi au cerut PSD să susţină un guvern minoritar al dreptei şi rotativă anul viitor, când va fi susţinut un Guvern PSD, cu condiţia ca niciun partid să nu depună moţiune de cenzură şi să rezolve urgenţele şi priorităţile ţării: PNRR, Programul SAFE, echilibrele financiar-bugetare, aderarea la OCDE.

CITEȘTE ȘI Lia Olguţa Vasilescu: Voturile pentru guvernul Veştea pot fi un punct de pornire pentru un guvern Grindeanu. Dacă am avea voturile de la UDMR, vă spun că un guvern Grindeanu ar trece fără probleme

Biroul Politic Naţional al PSD a votat, pe de altă parte, în unanimitate, să-şi asume responsabilitatea guvernării, iar preşedintele partidului să fie propunerea de premier.

Sorin Grindeanu a anunţat că PSD va avea deplină autonomie asupra programului de guvernare şi va juca exclusiv pe mâna sa.

"PSD va avea deplină autonomie asupra programului de guvernare. Dacă va fi un guvern PSD, atunci acesta va fi un guvern care nu se va teme şi care nu va sta cu căciula în mână în faţa nimănui. Va fi în serviciul românilor şi atât. PSD va juca exclusiv pe mâna sa. Obiectivul este simplu, relansare economică şi recâştigarea încrederii românilor în capacitatea clasei politice de a livra prosperitate", a mai spus Grindeanu.

PSD nu este de acord nici ca dreapta să preia guvernarea, iar PSD să intre de anul viitor, potrivit rotativei, social-democraţii anunţând că nu vor vota niciodată un guvern din care nu fac parte.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră