175 de elevi şi din Bucureşti şi din ţară, însoţiţi de profesori, au vizitat, luni, sediul Curţii Constituţionale, de Ziua Constituţiei, tinerii având posibilitatea să facă fotografii în sălile de şedinţe, inclusiv cu ciocănelul utilizat de preşedinta CCR.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

La evenimentul Porţi Deschise la Curtea Constituţională au participat elevi din clasele V-VIII de la şcoli din Bucureşti, dar şi din Câmpulung, Vlădeşti-Argeş şi Barcani-Covasna.

Preşedinta Curţii Constituţionale a României (CCR), Elena Simina Tănăsescu şi judecătorul Csaba Ferenc le-au prezentat elevilor principiile Constituţiei, atribuţiile CCR, procedurile de numire a judecătorilor, precum şi importanţa respectării drepturilor şi libertăţilor fundamentale în arhitectura statului de drept.

Elevii au adresat întrebări şi au făcut fotografii în sala de şedinţe publice ”Alexandru Ioan Cuza” şi Sala de Consiliu ”Constantin Dissescu”, unde au loc deliberările, pe locurile judecătorilor, precum şi cu steagurile oficiale şi exemplare ale  Constituţiei.

De asemenea, copiii s-au fotografiat cu ciocănelul preşedintei Curţii, devenit atracţia cea mai îndrăgită de elevi. De asemenea, le-a fost oferit câte un exemplar din Constituţia României şi o broşură.

Potrivit CCR, acţiunea va fi repetată în perioada următoare, având ca scop aducerea Curţii Constituţionale mai aproape de elevi şi cetăţeni.

În fiecare an, pe 8 decembrie este sărbătorită Ziua Constituţiei, care în acest an împlineşte 34 de ani de la adoptarea şi intrarea sa în vigoare. În anul 2003, Constituţia României a fost revizuită şi adaptată la noul context euro-atlantic.

Ziua Constituţiei a fost proclamată prin Legea nr.120/1995, în semn de respect şi cinstire adus Legii Fundamentale, aprobată prin Referendumul naţional de la 8 decembrie 1991.

 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.