CSM suspendă din funcţie doi judecători, pentru neglijenţe grave. Sancţiunile pot fi atacate la instanţa supremă

Secţia pentru judecători în materie disciplinară a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a decis, miercuri, suspendarea pe o perioadă de trei luni a judecătorilor Ştefan Agafiţei, de la Judecătoria Bacău şi Liliana Roman, de la Judecătoria Timişoara, pentru grave neglijenţe în exercitarea funcţiei, deciziile putând fi contestate la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Recomandările editorilor
Ultima oră