Trump anunţă eliberarea unor cetăţeni polonezi şi moldoveni din centre de detenţie din Belarus şi Rusia

Trump anunţă eliberarea unor cetăţeni polonezi şi moldoveni din centre de detenţie din Belarus şi Rusia

Preşedintele SUA, Donald Trump, a anunţat duminică pe reţelele de socializare că trei cetăţeni polonezi şi doi moldoveni au fost eliberaţi din detenţie în Belarus şi Rusia, relatează Reuters.

Într-o postare pe Truth Social, Trump i-a atribuit meritul eliberării trimisului special John Coale şi i-a mulţumit preşedintelui belarus Aleksandr Lukaşenko pentru „cooperare şi prietenie”.

Trump a menţionat, de asemenea, eliberarea jurnalistului şi activistului polonezo-belarus Andrzej Poczobut dintr-o închisoare din Belarus.

Prim-ministrul polonez Donald Tusk a anunţat eliberarea lui Poczobut, care a făcut parte dintr-un schimb de prizonieri, la 28 aprilie.

Lukaşenko, un aliat al preşedintelui rus Vladimir Putin, a eliberat sute de prizonieri în ultimii doi ani. Acest proces s-a accelerat în timpul celui de-al doilea mandat al lui Trump. În schimb, SUA au început să ridice sancţiunile împotriva Belarusului.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor