Şefa social-democraţilor germani, Andrea Nahles, şi-a anunţat demisia

Şefa social-democraţilor germani, Andrea Nahles, şi-a anunţat demisia

Şefa social-democraţilor germani, Andrea Nahles, şi-a anunţat duminică demisia după pierderea alegerilor europarlamentare, fragilizând şi mai mult coaliţia guvernamentală a Angelei Merkel al cărei partid este şi el în dificultate cu câteva luni înainte de alegerile regionale, conform AFP.

Devansat mult de Verzi cu peste 20%, SPD, partidul de centru-stânga, a adunat 15% din voturi, cel mai scăzut nivel istoric. 

"Discuţiile din interiorul grupului parlamentar şi numeroasele reacţii din partid mi-ai arătat că nu mai am susţinerea necesară pentru a-mi exercita funcţiile", a declarat ea într-un comunicat.     

Prima femeie lider a SPD renunţă şi la mandatul de deputat, potrivit purtătorului de cuvânt al partidului. 

Andrea Nahles, în vârstă de 48 de ani, a preluat conducerea partidului în aprilie 2018, succedându-i lui Olaf Scholz, devenit ministru al finanţelor. 

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor