Secretarul american al Apărării, Lloyd Austin, va pleca marţi într-o vizită în Belgia, Lituania şi Polonia, a anunţat luni Pentagonul, transmite Reuters.
Purtătorul de cuvânt al Pentagonului, John Kirby, a declarat că Austin se va întâlni cu lideri din fiecare ţară, precum şi cu trupele americane din Polonia.
La Bruxelles, Austin se va întâlni cu aliaţii NATO.
13 octombrie - Oraşul meu acasă şi la birou (ediţia a IV-a)
"Secretarul pleacă mâine dimineaţă la Bruxelles. Va trebui să vedem cum decurg lucrurile", a spus el. Kirby a adăugat că Statele Unite nu cred că preşedintele rus Vladimir Putin a luat decizia finală de a invada Ucraina, dar că s-ar putea deplasa fără avertisment sau fără niciun avertisment şi că a continuat să-şi sporească capacităţile de-a lungul frontierei comune a ţărilor.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.