A cincea rundă de negocieri între Israel şi Liban, mediate de Statele Unite, care urma să se încheie joi, urmează să continue vineri, la Washington, a anunţat Departamentul de Stat american, relatează AFP.
"Negocieri între Israel şi Liban sunt în curs, iar noi continuăm să le facilităm. Cele două părţi vor relua mâine, la ora (locală) 9.00 (16.00, ora României) munca în vederea unui acord", a declarat joi AFP Departamentul de Stat.
???????????????? « Pour la première fois depuis trente ans, le gouvernement souverain du Liban s'adresse directement au gouvernement d'Israël. C'est avec lui que nous allons négocier. C'est avec lui que nous allons travailler, et non avec le Hezbollah. Le Hezbollah n'est pas le gouvernement… pic.twitter.com/GDTI6Vt1Ga
- USA en Français (@USAenFrancais) June 26, 2026
Mişcarea islamistă libaneză proiraniană Hezbollah a acuzat din nou, joi, Israelul de o "încălcare flagrantă" a armistiţiului, printr-un atac cu dronă soldat cu trei morţi.
Armata israeliană a anunţat că a omorât combatanţi din Hezbollah.
Un protocol al unui acord încheiat de către Statele Unite cu Iranul, la 17 iunie, în vederea încheierii Războiului din Orientul Mijlociu prevede încetarea războiului inclusiv în Liban.
Iranul a impus această încetare a Războiului din Liban în acest protocol.




























