Macron condamnă, într-o convorbire la telefon cu preşedintele iranian Massoud Pezeshkian, ”atacurile nejustificate” împotriva unor infrastructuri civile în EAU şi ”mai multor nave”. Ei au discutat despre misiunea în vederea unei securizări a navigaţiei în Ormuz

Macron condamnă, într-o convorbire la telefon cu preşedintele iranian Massoud Pezeshkian, ”atacurile nejustificate” împotriva unor infrastructuri civile în EAU şi ”mai multor nave”. Ei au discutat despre misiunea în vederea unei securizări a navigaţiei în Ormuz

Preşedintele francez Emmanuel Macron a condamnat miercuri, într-o convorbire la telefon cu omologul său iranian Massoud Pezeshkian, ”atacurile nejustificate împotriva infrastructurilor civile” în Emiratele Arabe Unite şi împotriva ”mai multor nave”, a anunţat el pe X, relatează AFP.

Şeful statului francez a subliniat în această convorbire "utilitatea", în opinia sa, a "misiunii multinaţionale pe care Franţa şi Regatul Unit au pus-o pe picioare" în vederea unei securizări a navigaţiei în Strâmtoarea Ormuz, blocată de la începutul Războiului din Iran, lansat la 28 februarie de către Statele Unite şi Israel.

Un portcontainer aparţinând CMA CGM a fost atacat marţi în Strâmtoarea Ormuz.

"L-am invitat pe preşedintele iranian să profite de oportunitatea şi intenţionez să discut cu preşedintele (american Donald) Trump acest subiect", anunţă Emmanuel Macron.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră