Liderul democraţilor, Hakeem Jeffries, şi Jared Kushner, ginerele preşedintelui Trump, s-au întâlnit în privat în ultimele săptămâni, potrivit a două persoane care au cunoştinţă despre întâlnire, relatează ABC News.
Jeffries şi Kushner au discutat o serie de subiecte, inclusiv posibile puncte comune, au precizat sursele.
Deşi Kushner nu deţine o funcţie oficială în actuala administraţie, el a rămas profund implicat, în special în chestiuni legate de politica externă, şi continuă să activeze ca un consilier extern al preşedintelui.
Liderul democraţilor, Hakeem Jeffries, a declarat pentru ABC News: „Pe tot parcursul acestei legislaturi, republicanii au adoptat o abordare de tip «ori iese cum vreau eu, ori deloc» în guvernare, care a dezamăgit poporul american. Pentru a opri această nebunie, am subliniat în repetate rânduri că o abordare extremistă nu va funcţiona şi se va lovi de o opoziţie fermă. Poporul american doreşte o schimbare îndrăzneaţă şi asta vor realiza democraţii din Camera Reprezentanţilor. În fiecare discuţie pe care o vom avea cu administraţia Trump, vom continua să subliniem în mod explicit că criza accesibilităţii nu este o farsă şi că nu este acceptabil nimic altceva decât o schimbare transformatoare a politicilor. Luptăm pentru o Americă accesibilă. Întrebarea este dacă republicanii ni se vor alătura”
Momentul ales pentru aceste discuţii este frapant, notează ABC News. Mai sunt mai puţin de 75 de zile până la alegerile pentru Congres de la jumătatea mandatului prezidenţial, iar republicanii se confruntă cu direcţii potrivnice în sondajele recente. Democraţii sunt prudenţi, dar optimişti în privinţa şanselor lor de a prelua controlul Camerei Reprezentanţilor, iar Jeffries ar fi în cursă pentru a deveni următorul preşedinte al Camerei.
Jeffries şi Kushner au colaborat în timpul primei administraţii Trump la legislaţia privind justiţia penală şi reforma penitenciară.
Preşedintele Camerei Reprezentanţilor, republicanul Mike Johnson, a comentat duminică informaţiile potrivit cărora Jeffries s-ar fi întâlnit la New York cu Kushner, declarând pentru Fox News: „Am auzit despre asta pentru prima dată azi-dimineaţă. Îl cunosc pe Jared, e un tip deştept. Vă spun ceva: mai bine nu pariaţi împotriva republicanilor din Camera Reprezentanţilor. Am cutreierat toată ţara în ultimele câteva săptămâni... Vă spun eu, baza noastră electorală va veni la urne şi vom menţine avantajul republicanilor în Camera Reprezentanţilor”.
Preşedintele Donald Trump l-a atacat dur pe Jeffries, numindu-l „derbedeu” şi un individ cu „IQ scăzut”. Jeffries a trecut la rândul său la atac, spunând că Trump nici măcar la statutul de „derbedeu” nu se ridică.
Mai recent, Trump a adoptat un ton diferit. Într-un interviu acordat luna aceasta pentru Punchbowl News, Trump l-a numit pe Jeffries un „tip de treabă”, spunând: „Am avut o întâlnire plăcută.”
Trump şi Jeffries au avut prima şi singura lor întâlnire oficială faţă în faţă în Biroul Oval, pe 29 septembrie 2025, pentru a discuta despre finanţarea guvernului.




























