Vicepreşedintele american J. D. Vance s-a declarat ”foarte optimist” în privinţa unei menţineri a încetării focului în Războiul din Fâşia Gaza, într-o vizită, marţi, la aliatul său israelian, în contextul unor presiuni maxime asupra mişcării islamiste palestiniene Hamas, relatează AFP.
Statele Unite nu vor trimite trupe în Fâşia Gaza, a dat asigurări J. D. Vance, în această vizită al cărei scop este accentuarea unor eforturi diplomatice menite să consolideze armistiţiul, fragilizat de violenţe şi de o întârziere a restituirii ostaticilor.
”Ceea ce am văzut în săptămâna care a trecut mă face foarte optimist asupra faptului că armistiţiul” în vigoare de la 10 octombrie între Israel şi Hamas ”va dura”, a declarat el la Kiryat Gat, în sudul Israelului, într-o conferinţă de presă, în prezenţa emisarului american Steve Witkoff şi ginerelui preşedintelui american, Jared Kushner.

”De fiecare dată când există un act de violenţă, există această tendinţă să se spună «o, este sfârşitul armistiţiului, este sfârşitul planului de pace». Nu este sfârşitul”, a declarat el.
Conform acordului, Hamasul a eliberat, la 13 octombrie, cei 20 de ostatici în viaţă pe care-i ţinea de la atacul de la 7 octombrie 2023. El trebuia să predea, la aceeaşi dată, toate rămăşiţele ostaticilor, însă a restituit doar 13, argumentând că întâmpină dificultăţi în găsirea corpurilor în teritoriul devastat.
Mişcarea islamistă a anunţat că urma să predea marţi rămăşiţele altor doi dintre cei 15 ostatici rămaşi.
Înaintea lui J. D. Vance, preşedintele american Donald Trump a dat asigurări că aliaţii săi din Orientul Mijlociu şi din jur sunt pregătiţi ”să intre în Fâşia Gaza în forţă şi să «corecteze» Hamasul, dacă continuă să se poarte rău, încălcând acordul”.
DEZARMARE FĂRĂ TERMEN-LIMITĂ
”Există în continuare speranţă că Hamasul să facă ceea ce trebuie să facă. Dacă nu o fac, sfârşitul Hamasului va fi RAPID, TERIBIL ŞI BRUTAL!”, a ameninţat Trump pe platforma sa Truth Social.
J. D. Vance urma să se întâlnească în vizita sa cu premierul israelian Benjamin Netanyahu, cu Steve Witkoff şi Jared Kushner.
În Egipt, negociatrul-şef al Hamas, Khalil al-Hayya, a anunţat că ”acordul din Fâşia Gaza va ţine, pentru că noi o vrem. Voinţa noastră de a-l respecta este puternică”.
”Suntem hotărâţi să recuperăm corpurile tuturor persoanelor deţinute”, în pofida ”dificultăilor de a le extrage”, a adăugat el.
Acordul s-a clătinat după violenţe sângeroase, duminică, în Fâşia Gaza, cele mai importante de la intrarea în vigoare a acestuia.
Israelul a desfăşurat atacuri în Fâşia Gaza, ca răspuns, susţine el, la atacuri Hamas. Hamasul a dezminţit că a încălcat armistiţiul.
Apărarea Civilă din Fâşia Gaza a anunţat 45 de morţi, iar armata israeliană a deplâns moartea a doi militari.
O etapă ulterioară a planului Trump prevede retragerea treptată a Israelului din Fâşia Gaza, dar şi dezarmarea Hamasului. În plan se exclude orice rol al mişcării islamiste în guvernarea Fâşiei Gaza.
În conferinţa de presă de marţi, Jared Kushner a anunţat că nu se va aloca niciun fond de reconstrucţie zonelor aflate sub controlul Hamasului.
J. D. Vance a anunţat, la rândul său, că Washingtonul nu a stabilit un termen-limită al dezarmării Hamasului şi că nu intenţionează să lanseze vreun ultimatum în acest sens pentru moment.
”Hamasul trebuie să se conformeze acordului, iar dacă Hamasul nu se conformează, se vor întâmpla lucruri foarte rele. Dar nu voi face ceea ce preşedintele Statelor Unite a refuzat să facă până în prezent, şi anume să stabilesc o dată-limită explicită, pentru că (...) aceste lucruri sunt dificile”, a declarat el.
”ESTE TRUMP”
”Singurul element care împiedică Israelul să devasteze şi mai mult Fâşia Gaza este Trump”, subliniază o analistă de la centrul de reflecţie International Crisis Group (ICG), Mairav Zonszein.
”Israelienii se bucură de eliberarea ostaticilor (...). Însă ei se tem că Hamasul se ţine în continuare pe picioare”, adaugă ea.
În acest context, Benjamin Netanyahu ”vorbeşte despre pace (...). Însă, în acelaşi timp, el bombardează Fâşia Gaza şi încearcă din nou să condiţioneze intrarea ajutorului”.
Menţinerea armistiţiului este ”vitală” în ”salvarea de vieţi” în Fâşia Gaza, pradă a unei catastrofe umanitare, avertizează Programul Alimentar Mondial (PAM), care cere deschiderea tuturor punctelor de trecre în vederea intrării ajutoarelor.
Atacul de la 7 octombrie 2023 a antrenat moartea a cel puţin 1.221 de persoane, majoritatea civili, potrivit unui bilanţ întocmit de AFP pe baza unor date oficiale.
Ofensiva israeliană desfăşurată ca represalii s-a soldat cu 68 229 de morţi în Fâşia Gaza, majoritatea civili, potrivit unor date de la Ministerul Sănătăţii al Hamas.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.