Fosta primă-doamnă sud-coreeană Kim Keon Hee, condamnată la şapte ani de închisoare într-un dosar de corupţie în care este acuzată că a primit "metale preţioase de mare valoare" drept mită

Fosta primă-doamnă sud-coreeană Kim Keon Hee, condamnată la şapte ani de închisoare într-un dosar de corupţie în care este acuzată că a primit  "metale preţioase de mare valoare" drept mită

Un tribunal sud-coreean a condamnat-o vineri pe fosta primă-doamnă Kim Keon Hee - care ispăşeşte deja altă pedeapsă în alt dosar de corupţie - la încă şapte ani de închisoare cu privire la faptul că a acceptat mită, relatează AFP.

Potrivit hotărârii, Kim Keon-hee, soţia fostului preşedinte destituit Yoon Suk Yeol, a fost găsită vinovată de faptul că a primit "metale preţioase de mare valoare" în schimbul unor favoruri în cadrul unor numiri în post.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră