Forţele aeriene israeliene au lovit în apropierea palatului prezidenţial sirian, vineri dimineaţă, la câteva ore după ce au avertizat autorităţile siriene să nu se îndrepte spre satele locuite de membri ai unei secte minoritare din sudul Siriei, transmite The Associated Press.
Atacul a avut loc după câteva zile de confruntări între oameni înarmaţi ai guvernului pro-sirian şi luptători care aparţin sectei minoritare druze în apropierea capitalei Damasc. Confruntările s-au soldat cu zeci de morţi şi răniţi.
Atacul de vineri dimineaţă a fost al doilea efectuat de Israel în această săptămână în Siria, iar atacul asupra unei zone apropiate de palatul prezidenţial pare să trimită un avertisment puternic noii conduceri siriene, formate în mare parte din grupuri islamiste conduse de Hayat Tahrir al-Sham.
26 mai - Energy Road - Energie la tine acasă
10 iunie - Perspectivele macroeconomice și fiscale ale României
Joi, liderul spiritual al druzilor din Siria, şeicul Hikmat Al-Hijri, a criticat dur guvernul sirian pentru ceea ce a numit un ”atac genocidar nejustificat” asupra comunităţii minoritare.
Armata israeliană a declarat într-un comunicat că avioanele de vânătoare au lovit zona adiacentă a Palatului preşedintelui Hussein al-Sharaa din Damasc, fără a oferi alte detalii.
Mass-media pro-guvernamentale siriene au declarat că atacul a avut loc în apropierea Palatului Poporului de pe un deal care domină oraşul.
Confruntările au izbucnit luni, în jurul miezului nopţii, după ce pe reţelele de socializare a circulat un clip audio cu un bărbat care îl critica pe profetul Mahomed al islamului. Înregistrarea audio a fost atribuită unui cleric druz.
Însă clericul Marwan Kiwan a declarat într-un videoclip postat pe reţelele de socializare că nu a fost responsabil pentru înregistrarea audio, care a înfuriat mulţi musulmani sunniţi.
Ministerul sirian al Informaţiei a declarat că 11 membri ai forţelor de securitate ale ţării au fost ucişi în două atacuri separate, în timp ce Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului, cu sediul în Marea Britanie, a declarat că 56 de persoane din Sahnaya şi din suburbia Jaramana din Damasc, cu majoritate druză, au fost ucise în confruntări, printre care oameni înarmaţi locali şi forţe de securitate.
Secta religioasă druză este un grup minoritar care a început ca o ramură din secolul al X-lea a ismailismului, o ramură a islamului şiit. Mai mult de jumătate din cei aproximativ 1 milion de druzi din întreaga lume trăiesc în Siria, în mare parte în sudul provinciei Sweida şi în unele suburbii ale Damascului.
Majoritatea celorlalţi druzi trăiesc în Liban şi Israel, inclusiv în Înălţimile Golan, pe care Israelul le-a cucerit de la Siria în războiul din Orientul Mijlociu din 1967 şi le-a anexat în 1981.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.