Doi bărbaţi care ar fi intrat prin efracţie în cariera de calcar din comuna Costeşti, judeţul Vâlcea, de unde au sustras componente ale reţelelor şi transformatoarelor electrice, dar şi componente de la două utilaje de foraj, au fost reţinuţi.
IPJ Vâlcea anunţă, joi seară, reţinerea a doi bărbaţi.
”În fapt, la data de 3 iunie 2026, persoane necunoscute ar fi pătruns prin efracţie în incinta unei exploatări miniere din comuna Costeşti, judeţul Vâlcea, de unde ar fi sustras componente ale reţelelor şi transformatoarelor electrice, precum şi componente de la două utilaje de foraj aflate în conservare, cauzând un prejudiciu de aproximativ 500.000 de lei”, anunţă Poliţia.
În urma cercetărilor şi a două percheziţii domiciliare efectuate la data de 23 iunie 2026, în oraşul Horezu, poliţiştii au identificat persoanele bănuite de comiterea faptelor, respectiv doi bărbaţi, în vârstă de 21 şi 34 de ani, din oraşul Horezu.
”În urma percheziţiilor domiciliare, au fost descoperite şi ridicate mai multe mijloace materiale de probă, relevante pentru cauză”, au precizat poliţiştii.
Cei doi bărbaţi reţinuţi au fost introduşi în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vâlcea.




























