Pompierii intervin, joi, pentru a stinge un incendiu care a cuprins un punct de transformare electrică în oraşul Pucioasa, judeţul Dâmboviţa. Din cauza degajărilor mari de fum a fost emis mesaj RO-Alert şi s-a dispus evacuarea persoanelor din imediata apropiere.
UPDATE: ISU Dâmboviţa anunţă că incendiul a fost localizat şi se acţionează în continuare pentru răcire.

ŞTIRE INIŢIALĂ: Pompierii de la ISU Dâmboviţa au fost solicitaţi să intervină, joi, la un incendiu produs la un punct de transformare electrică din oraşul Pucioasa. Pentru gestionarea situaţiei de urgenţă acţionează 5 autospeciale de stingere cu apă şi spumă, 1 autospecială de suport logistic şi o ambulanţă SMURD.

"Având în vedere degajările masive de fum, a fost transmis un mesaj de avertizare prin sistemul RO-Alert pentru informarea populaţiei din zonă. Totodată, pentru siguranţa persoanelor aflate în proximitatea incendiului, se procedează la evacuarea preventivă a acestora", a transmis, joi, IGSU.
Până în acest moment au fost evacuate aproximativ 50 de persoane.
Se acţionează pentru localizarea şi lichidarea incendiului.




























