Un copil de 15 ani care a intrat în râul Mureş la scăldat este resuscitat, vineri după-amiază, de către echipajele medicale. El a fost scos din apă de către pompierii, chemaţi pentru că adolescentul nu mai ieşea la suprafaţă.
”Pompierii militari din cadrul Detaşamentului Târgu Mureş şi ai Punctului de Lucru Luduş au fost solicitaţi în urmă cu puţin timp să intervină în localitatea Cipău, unde un copil în vârstă de 15 ani este dat dispărut, existând suspiciunea că s-ar fi înecat în râul Mureş”, a transmis, vineri, ISU Mureş.
Sursa citată a precizat că la faţa locului intervin echipaje de la Detaşamentul Târgu Mureş, cu o barcă, şi de la Punctul de Lucru Luduş, cu o autospecială d me intervenţie, alături de echipaje Salvamont, elicopterul SMURD şi SVSU Iernut.
”Copilul în vârstă de 15 ani a fost scos din apă şi predat echipajului medical, care a început imediat manevrele de resuscitare”, au mai transmis pompierii.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.