Turistul ceh rănit în Munţii Făgăraş a fost preluat de elicopterul SMURD şi va fi transportat la Târgu Mureş, starea sa fiind gravă. Bărbatul a alunecat pe zăpadă şi s-a lovit la cap, având şi alte traumatisme.
Şeful Serviciului Salvamont Sibiu, Adrian David, a transmis, luni, că turistul ceh de 30 de ani care a căzut în Munţii Făgăraş a fost preluat deja de elicopterul SURD şi va fi transportat la Târgu Mureş, fiind în stare gravă.
”Elicopterul a reuşit să efectueze misiunea de salvare în timp foarte scurt”, a transmis Adrian David.
Bărbatul a alunecat pe gheaţă şi s-a lovit la cap, având şi alte traumatisme.
Intervenţia ecchipei tereste de la Sibiu nu a mai fost necesară.
Accidentul s-a produs, luni, în Munţii Făgăraş în apropierea Lacului Avrig.




























