Dosarul accidentului în care doi oameni au murit şi altul a fost rănit grav, după ce au fost loviţi de o maşină pe o stradă din centrul Braşovului, preluat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Braşov

Dosarul accidentului în care doi oameni au murit şi altul a fost rănit grav, după ce au fost loviţi de o maşină pe o stradă din centrul Braşovului, preluat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Braşov
Captură Video

Dosarul accidentului rutier produs, marţi seară, pe strada Mureşenilor, din municipiul Braşov, unde doi tineri - un român şi un german - au murit, iar altul, cetăţean german, a fost rănit grav, după ce au fost loviţi de un autoturism scăpat de sub control, a fost preluat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Braşov, dată fiind „complexitatea cazului şi intensa mediatizare” a acestuia.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Braşov anunţă, vineri, că a preluat de la unitatea inferioară, Parchetul de pe lângă Judecătoria Braşov, dosarul deschis în urma accidentului produs, marţi seară, pe strada Mureşenilor, în zona centrală a municipiului Braşov.

CITEȘTE ȘI Poliţia Braşov: Şoferul care a provocat accidentul cu doi morţi şi un rănit ştia că suferă de o afecţiune cronică ce putea genera stări convulsive şi pierderea stării de conştienţă. În urmă cu mai mulţi ani, şi-a întrerupt tratamentul. Bărbatul, reţinut


Şeful Parchetului de pe lângă Tribunalul Braşov, procurorul Adrian Radu, a explicat că decizia a fost luată "având în vedere complexitatea cazului şi intensa mediatizare" a acestuia.

Potrivit acestuia, şoferul suferea de 18 ani de o boală neurologică cronică, iar de 3-4 ani nu mai urma tratamentul, aceasta fiind principala supoziţie privind cauza accidentului.

"Cercetările au fost atipice faţă de alte accidente rutiere, în sensul că, din primele investigaţii, s-a stabilit că şoferul nu se afla nici sub influenţa alcoolului, şi nici sub influenţa drogurilor, motiv pentru care au fost căutate explicaţii şi s-a stabilit că are un istoric medical, o boală neurologică cronică, cu care a fost diagnosticat acum 18 ani", afirmă sursa citată.

Întrebat dacă această boală este incompatibilă cu statutul de şofer, procurorul a răspuns că "nu este absolut incompatibilă", dar a subliniat că trebuie "monitorizată ca orice boală care poate afecta psihicul şi motricitatea unei persoane" şi trebuie urmat tratamentul "cu responsabilitate".

"Această boală presupune responsabilitate, tratament şi urmare a tratamentului cu responsabilitate, ceea ce, din verificările noastre, nu s-a întâmplat în ultimii trei, chiar patru ani cu şoferul, despre care noi avem ca principală supoziţie, bănuială că a reprezentat cauza principală a accidentului. El avusese prescris un tratament medicamentos, însă acum nu urma un astfel de tratament. Ultimul tratament medicamentos a fost prescris în 2022. Recent nu avea un tratament medicamentos", a precizat sursa citată.

Potrivit aceleiaşi surse, şoferul avea indicaţii de tratament medicamentos şi, din cercetările pe care poliţiştii le-au făcut până în prezent, cu ajutorul poliţiei, aceasta este ipoteza de lucru, că nu a urmat un tratament prescris şi care să fi fost monitorizat de un medic curant, până la acest moment şoferul nedând o explicaţie a motivului pentru care a renunţat să-şi mai ia tratamentul.

Şeful Parchetului Tribunalului Braşov a dezminţit informaţia potrivit căreia bărbatul respectiv ar avea o "calitate specială", cum ar fi, spre exemplu, pensionar al unor structuri speciale sau militare.

"Dacă ar fi avut o astfel de calitate, acest lucru ar fi atras competenţa altor structuri de Parchet decât Parchetul Tribunalului".

"În 2020 a fost declarat apt să conducă"

Întrebat dacă, în decursul celor 18 ani, vreunul dintre medicii care au constatat şi stabilit afecţiunea, a anunţat organele de poliţie rutieră pentru retragerea permisului de conducere, Adrian Radu a spus că în 2020 bărbatul a preschimbat permisul de conducere, a fost în faţa unor medici, la o clinică din municipiul Braşov, şi a fost declarat apt să conducă.

Referitor la posibilitatea ca medicul de familie sau medicul specialist care l-a diagnosticat să fi anunţat Poliţia Rutieră pentru o posibilă retragere a permisului de conducere al bărbatului, procurorul a spus că această investigaţie "ar fi una colaterală şi care încă nu face obiectul acestei anchete".

"Noi am preluat o cauză de ucidere din culpă, iar această ipoteză este una care ar putea face obiectul unei alte fapte, alte infracţiuni, alte cauze", a subliniat Adrian Radu.

Adrian Radu a precizat că ultima reţetă eliberată de către medici în cazul şoferului a fost în 2022.

În legătură cu ipoteza cercetării medicilor care în 2020 l-au declarat apt să conducă, dat fiind că bărbatul are un istoric medical cu o boală gravă, şeful Parchetului Tribunalului Braşov a răspuns: "Cercetările pot fi făcute în fel şi chip, după cum bine ştiţi. Dar în acelaşi timp ştiţi foarte bine că prescripţia răspunderii penale de dinainte de 2022 ar cam interveni în orice fel de situaţie... Ar fi vorba de un fals intelectual, nu? Într-o astfel de situaţie sau un fals privat şi am putea vorbi şi de prescripţia răspunderii penale".

Adrian Radu a precizat că ultima reţetă eliberată de către medici în cazul şoferului a fost în 2022. Bărnă, să atunci a fost. Despre ce trebuie din Germania care a producut? Acesta este o dată de anchetă care încă nu este, pe deprind, nu este asumată.

Potrivit sursei citate, şoferul este "sub puterea unei ordonanţe de reţinere pe 24 de ore", emisă de organele de poliţie joi seară, la ora 22 şi 10, şi care expiră în cursul zilei de vineri.

"Pe de altă parte, orice măsură preventivă nu este o măsură care sancţionează, este o măsură care previne, are ca scop să fie necesară şi proporţională. Necesitatea unei măsuri preventive nu se estimează doar în raport de gravitatea infracţiunii, ci mai degrabă de cât de prezent ar putea să fie inculpatul la procesul penal sau ar putea să se sustragă, iar proporţionalitatea ei trebuie văzută şi în raport de criterii privind pericolul social. În cazul de faţă, vorbim despre un conducător auto care, pe parcursul a trei decenii, cred, de când are permisul de conducere, a avut doar două sau trei contravenţii la activ, astfel că nu poate fi antamată în această discuţie necesitatea absolută a unei măsuri preventive, ci va trebui să o discearnă procurorul de caz, în raport de toate datele cauzei şi de modul în care inculpatul înţelege să participe la procesul penal", a conchis şeful Parchetului Tribunalului Braşov.

Un tânăr român de 25 de ani şi un german în vârstă de 34 de ani au murit în accident, o a treia victimă, cetăţean german în vârstă de 31 de ani, fiind grav rănită de maşina scăpată de sub control.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră