Salma Hayek va produce un film pentru a apăra imaginea Mexicului: "Suntem atacaţi moral"

Salma Hayek va produce un film pentru a apăra imaginea Mexicului: "Suntem atacaţi moral"

Actriţa Salma Hayek a anunţat duminică că lucrează la producţia unui film menit să corecteze, potrivit ei, imaginea „eronată” pe care unii o transmit despre Mexic şi să răspundă atacurilor la adresa ţării sale.

Artista mexicană, însoţită de preşedinta ţării, Claudia Sheinbaum, a participat la un eveniment public pentru a anunţa sprijinul guvernului mexican pentru industria cinematografică.

„Acest proiect este extrem de important într-un moment în care suntem atacaţi moral şi imaginea noastră este vehiculată în mod complet eronat”, a declarat Salma Hayek, fără a preciza originea acestor atacuri.

"Este important să preluăm „controlul” asupra naraţiunii, pentru a „spune: acesta este Mexicul, nu ceea ce vi se vinde. Iată cine suntem”, a adăugat ea.

Acest film, al cărui titlu nu a fost încă dezvăluit, va fi turnat în statul natal al Salmei Hayek, Veracruz, şi în statul Quintana Roo, ambele situate în sud-estul ţării. Potrivit mass-media locale, filmul o va avea în rol principal pe actriţa americană Angelina Jolie, care a vizitat anumite regiuni din statul Veracruz împreună cu Salma Hayek în iulie 2025.

În faţa politicii virulente anti-imigranţi a preşedintelui american Donald Trump, Salma Hayek şi-a exprimat solidaritatea cu latino-americanii din Statele Unite şi a oferit pe reţelele sale de socializare sfaturi privind drepturile acestora în cazul raidurilor agenţilor federali de imigrare.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor