Euro rămâne sub 4,51 lei, dolarul atinge un nivel maxim al ultimelor aproape nouă luni

Euro rămâne sub 4,51 lei, dolarul atinge un nivel maxim al ultimelor aproape nouă luni

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat luni un curs de referinţă de 4,5057 lei, în scădere nesemnificativă, cu 0,02%, faţă de nivelul precedent, moneda naţională stagnând faţă de euro, pe fondul unor tendinţe mixte pe plan internaţional. În schimb, dolarul a atins un nivel maxim din 1 februarie faţă de leu, după o apreciere în faţa principalelor valute.

Vineri, BNR a afişat un curs de referinţă de 4,5007 lei/euro.

Leul a început săptămâna cu fluctuaţii mai mari, care s-au menţinut, însă, în intervalul 4,50-4,51 lei/euro, obişnuit în ultima perioadă. 

"În contextul creşterilor din bursele asiatice şi a preţurilor la petrol în scădere, sentimentul faţă de risc pare mixt în momentul de faţă, astfel că leul ar putea rămâne în apropiere de închiderea precedentă", arată analiştii ING, într-un raport publicat luni.

Dolarul american, cotat indirect în piaţa românească prin raportare la paritatea euro/dolar, s-a apreciat din nou, de  la 4,1343 lei la 4,1396 lei, nivel maxim din 1 februarie. 

Dolarul SUA este moneda de referinţă pe plan internaţional pentru materii prime, inclusiv pentru petrol, iar importurile din Asia depind, de asemenea, de moneda americană.

Cursul francului elveţian a crescut uşor, 4,1629 lei, nivel maxim din 8 iulie. 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră