Trei lucrări semnate de Grigorescu, vedetele Licitaţiei de Mărţişor

Trei lucrări semnate de Grigorescu, vedetele Licitaţiei de Mărţişor

Tablourile "Plugul cu boi", "Târg la Rucăr" şi "Ţărăncuţă", semnate Grigorescu, au fost loturile cel mai bine adjudecate în Licitaţia de Mărţişor, organizată joi de Artmark, la Palatul Cesianu-Racoviţă din Bucureşti.

"Plugul cu boi", de Nicolae Grigorescu (1838-1907), a fost adjudecat la preţul de 37.500 de euro. 

Estimată între 30.000 şi 50.000, lucrarea este un ulei pe lemn. Potrivit Artmark, "compoziţia "Plugul cu boi" rămâne o pictură grăitoare în opera grigoresciană, mărturie a trudei şi a autenticului rural, exprimată de artist prin însuşirea trăirii directe. Spontaneitatea impresiilor observate, tuşele energice ce învăluie formele, plasarea focusată a plugului tras de boi şi împărţirea compoziţiei între cer şi pământ, încadrează opera într-un realism atent observat şi înţeles de artistul spaţiului românesc". 

"Târg la Rucăr", ulei pe pânză lipită pe lemn, a fost cumpărat în final la 27.000 de euro, iar "Ţărăncuţă", ulei pe lemn, a fost adjudecat la 26.000 de euro. 

În aceeaşi sesiune de vânzări, tabloul "Păpuşica blondă", semnat Nicolae Tonitza, a fost vândut pentru 22.000 de euro, în timp ce "Spaniolă", de Iosif Iser, şi-a găsit cumpărător la 9.500 de euro. La fel şi "Început de primăvară", de Samuel Mutzner. 

Tot joi seară, în Licitaţia de covoare cel mai bine vândut lot a fost un covor Isfahan din mătase, decorat tradiţional cu medalion şi ghrilande de flori şi palmete, Iran, datat a doua jumătate a sec. XX, la preţul de 2.750 de euro. 

Un covor oltenesc din lână de Mehedinţi, primit cadou de Nicolae Ceauşescu la a 55-a aniversare în 1973, însoţit de certificat RA-APPS, a fost cumpărat la 1.200 de euro. 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră