"Puşcaş pârâiaş", "ciumperci", "zvoner", "răspândac", "prototiptil" sunt cuvinte care au pătruns în vocabular şi care se regăsesc în "Dicţionarul de umor Divertis, lansat sâmbătă la Târgul de Carte Gaudeamus Radio România. "Noi facem umor şi ne adresăm celor care au umor. Greţcu este Iliescu, care Iliescu nu mai e, dar avatarul trăieşte şi nu are vârstă şi nu are moarte. Doru Pârcălabu a preluat ştafeta şi a devenit Nicuşor Dan în forma lui foarte comică, Ghighi Bejan este Ilie Bolojan în spectacol, dar astăzi nu prezintă pachetele de austeritate, şi sunt în carte, Ghighi a făcut ilustraţia acestei cărţi, Doru Antonesei este sinecurist în spectacol şi şeful Sindicatului sinecuriştilor din România, Silviu este peştişorul de aur care trage concluzia tristă că sistemul pe care dă vina toată lumea e răul acestui popor, nu funcţionează pentru că noi nu funcţionăm, Valentin Gora este un veteran al personajelor triste şi vesele în acelaţi timp care ne spune cele mai mari trăznăi de pe faţa Pământului", a fost prezentarea lui Toni Grecu la evenimentul de lansare.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Coordonată de Robert Antonescu, cartea "este o revizitare a anilor 80, 90, 2000 cu rever în 2020, o variantă hâtră", a spus Ioana Bâldea Constantinescu, coordonator Editura Litera. Cu arhivă foto, Dicţionarul este dedicat lui Ioan Gyuri Pascu. 

"Vă invităm să intraţi în laboratorul grupului Divertis. Este un manual de utilizare al umorului grupului Divertis", a spus Toni Grecu. "Ne adresăm unui public larg, cât mai larg cu putinţă. Publicul nostru tradiţional este din ce în ce mai puţin. Constatăm asta pe zi ce trece. Încă nu am reuşit să pătrundem în bazinul care crede că Pământul este plat. Ne-am dori asta, dar nu avem şanse, acolo nu este loc de umor, acolo este loc de lucruri foarte serioase şi foarte sobre. Cei care sunteţi aici, suntem convins că n-aţi venit întâmplător".

"Această carte intră în rezonanţă cu timpurile pe care le trăim. Revoluţia tehnologică a reuşit să facă ca omul să aibă o atenţie din ce în ce mai greu de focusat. Timpul de atenţie pe care îl poate acorda un individ care stă pe TikTok este de maximum 15 secunde. Noi am vrut să facem o carte care să se citească uşor, aşa cum se citeşte, aşa să se şi uite. Avem şi desene pentru cei care citesc greu sau pentru cei care nu ştiu să citească, sunt desene foarte clare făcute de Gigi Bejan. Suntem în epoca ecranelor. Aveţi aici posibilitatea să accesaţi prin coduri QR momentele din spectacol, cuvintele şi expresiile pe care le explicăm aici. Dacă nu o puteţi citi, vizionaţi-o. Avem o uriaşă arhivă video. Cei care nu au arhivă, să şi-o facă! Vor veni timpurile în care cărţile vor fi văzute, nu citite!", a spus Toni Grecu. 

Doru Antonesei: "Am încercat să scriem această carte cu toţii. În general, dacă sunt doi oameni asociaţi se ceartă. Am vrut să arătăm unele chestii pe care le-au scrisd e-a lungul timului în umor, înainte ca inteligenţa artificială să ajungă să scrie umor. Am vrut să ne grăbim să apară înaintea inteligenţei artificiale. Unele dintre ele sunt scrise în anii tristei dictaturi şi a tristei sale soţii. Unele sunt greu de înţeles şi imposibil de accesat, dar în timp sperăm să fie mai bine". 

Silviu Petcu: "În felul acesta vrem să facem Litera şi mai bună decât este. Dacă nu s-au gândit înaintea Literei, asta este. Veţi găsi în acest Dicţionar multe noţiuni pe care le-am folosit de-a lungul ultimilor 30 de ani în spectacolele noastre. O să vedeţi cum dintr-un cuvânt precum protodiptil născut într-o secundă a ieşit un mare scandal în anul 1990". 

Valentin Gora: "Mă bucur că a ieşit această carte. Ea este un ghid foarte bun de călătorie prin lumea Divertis. Cartea, pentru mine, e foarte veselă. Prin codurile QR, vă veţi duce în spectacol. Personaje, concepte, întâmplări... există o secţiune despre istorie, care poate fi dată foarte bine plecând de la definiţia trecutologului, care el ştie ce s-a întâmplat. Istoricii au prostul obicei de a căuta dovezi. Trecutologul ştie ce s-a întâmplat, câteva secvenţe despre Bătălia de la Posada, despre Dragobete, despre Bătălia de la Vorodin, este o mărturie video pusă de Napoleon pe TikTok a doua zi după Vorodin. În volumul doi, promit să existe o explicaţie directă a implicării a generalului Berthlot în golirea lacului Vidraru şi transportul apei în Franţa".

Ghighi Bejan: "O carte are două momente faste în viaţa ei, momentul lansării şi cel în care intră la reduceri. Noi vă promitem să participăm şi la festivităţile când va intra la reduceri. Vă va distra, sunt desene care preiau din ironia, din veselia Divertis. Primul desen, cu care se deschide cartea, este grupul Divertis în caricatură şi ce se întâmplă în spatele grupului atunci când nu este fotografiat din faţă". 

Doru Pârcălabu: "Îmi plăcea mai multe Gazeta Matematică (...) Definiţia este un gen apreciat de anumite categorii de oameni, în general proşti şi absurzi, care nu pun nimic la îndoială, ei dau direct definiţia. Ce s-a încercat în această carte a fost să fie glumă, nu am înţeles chiar tot, mai citesc, am şi consilieri, consilierii citesc dinainte de a fi fost scisă carte. Ca olimpic la matematică, promit să încerc să rezolv toate problemele lăsate de dl. Iliescu,  Văcăroiu, dl. Grindeanu, şi alţi creatori de probleme în România". 

Cristian Greţcu: "O să găsiţi nişte coduri QR. Vă mărturisesc că am o cunoştinţă care mi-a spus că majoritatea codurilor duc la nişte reţete culinare. NU e aşa, dar dacă găsiţi să ne anunţaţi. Sub brad încape. Vă rog să ne credeţi că noi chiar aşa arătam ca în pozele acelea, nu sunt generate de inteligenţa artificială". 

Cătălin Mereuţă, un autor prolific de cuvinte şi expresii în spectacolele Divertis: "Atâta mi-a dat prin cap. La spectacole era foarte greu să funcţionez şi îmi veneau tot felul de cuvinte". 

România Grupului Divertis este populată de crescători discreţi de animale mici, fără frontiere, de puşcaşi pârâiaşi, culegători de ciumperci, primari inventivi care fac retrocedări pe catetă şi pe ipotenuză, hingheri îndrăgostiţi de vedete de cinema, descendenţi ai unor familii cu vechi renume european (Şopingău, Zolău etc.), dar şi de daci liberi, cu urechea lipită.

Onomastica specifică grupului propune cele mai năstruşnice nume atât pentru personajele complet fictive, cât şi pentru cele adaptate pornind de la realitatea crudă: Ionel Pomparău, Decebal Ştefan cel Mare, Vasile Alecsandrilă, Brad Chit (un fel de Brad Pitt, dar din Chitila, Brad Pitt e din Pitila), Valter Mărăcinosul, Geta Bioenergeta, Regele Emilir, Vacarena, etc.

"Dicţionarul de umor Divertis" recapitulează cele mai reuşite creaţii lingvistice ale Grupului, menţionând totodată termeni amuzanţi ai altor creatori de umor, sau împrumutaţi din filonul inepuizabil al limbii romane.  

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.