UnTeatru va primi premiul de excelenţă la cea de-a 27-a gală a premiilor UNITER, unde actorii Maia Morgenstern şi Florin Piersic se vor afla între cei ce vor fi recompensaţi pentru întreaga activitate. Spectacolul „Pescăruşul”, regizat de Andrei Şerban, a primit cele mai multe selecţii, 5. „Pădurea spânzuraţilor” al lui Radu Afrim a primit 4, iar „Povestea prinţesei deocheate”, de Silviu Purcărete, şi „Zbor deasupra unui cuib de cuci”, de Victor Ioan Frunză, au primit câte 3 nominalizări.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe Twitter Distribuie pe Email

Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă în cadrul galei premiul de excelenţă, premiile pentru întreaga activitate şi premiile speciale.

Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor şi a propunerilor membrilor Senatului, UnTeatru va primi premiul de excelenţă, iar actorii Maia Morgenstern şi Florin Piersic, regizorul Cristian Pepino, scenografa Nina Brumuşilă şi criticul de teatru Doina Papp vor primi premii pentru întreaga activitate.

Premii speciale vor reveni regizorului Decebal Marin, pentru teatrul de păpuşi şi marionete, muzicianului Marius Mihalache, pentru proiectul „Săftiţa”, actriţei şi coregrafei Andrea Gavriliu, pentru mişcare scenică, criticului şi istoricului de teatru Florica Ichim, pentru activitatea editorială şi publicistică a Fundaţiei Culturale „Camil Petrescu”, şi Facultăţii de Teatru şi Film din cadrul Universităţii „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca.

Pentru a 27-a ediţie a Galei premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Monica Andronescu, Oana Borş şi Mircea Morariu. Spectacolele care au intrat în atenţia juriului sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2018.

Nominalizările pentru anul teatral 2018 sunt:

Debut:
• Florin Aioane, pentru rolul Euphemos din spectacolul „Medea`s Boys”, dramaturgia Ionuţ Sociu şi fragmente din „Medeea” de Euripide, regia Andrei Măjeri, Apollo111, Bucureşti
• Blanca Doba, pentru rolul Teo din spectacolul „Fata Morgana”, de Dumitru Solomon, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, Teatrul Dramaturgilor Români, Bucureşti
• Andreea Tecla şi Mădălina Niculae, pentru scenografia spectacolului „R.U.R”, de Karel Čapek, regia Vlad Cristache, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu, secţia germană

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:
• „Lupoaica”, de Giovanni Verga, adaptarea radiofonică Domnica Ţundrea, regia artistică Vasile Manta, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
• „Pădurea spânzuraţilor”, de Liviu Rebreanu, dramatizarea radiofonică şi regia artistică Gavriil Pinte, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
• „UNDEva în ’28”, de Ilinca Stihi (ep. 1-11), regia artistică Ilinca Stihi, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV:
• „Apostolul Bologa”, adaptarea după „Pădurea spânzuraţilor”, de Liviu Rebreanu, regia Dominic Dembinski, producţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de Producţie a TVR)
• „Circul Matteo”, scenariul şi regia artistică Alexandru Lustig, producţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de Producţie a TVR)
• „Dezertorul”, după Mihail Sorbul, adaptarea pentru televiziune şi regia Silviu Jicman, producţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de Producţie a TVR)

Premiul pentru critică de teatru:
• Oltiţa Cîntec
• Călin Ciobotari
• Cristina Modreanu

Cea mai bună scenografie:
• Dragoş Buhagiar, pentru scenografia spectacolului „Povestea prinţesei deocheate”, scenariul de Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
• Adriana Grand, pentru scenografia spectacolului „Zbor deasupra unui cuib de cuci”, de Dale Wasserman, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis, Bucureşti
• Cosmin Florea, pentru scenografia spectacolului „Pădurea spânzuraţilor”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia şi universul sonor Radu Afrim, Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol secundar:
• Natalia Călin, pentru rolul Doamna Bologa din spectacolul „Pădurea spânzuraţilor”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia şi universul sonor Radu Afrim, Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti
• Sabrina Iaşchievici, pentru rolul Maşa din spectacolul „Pescăruşul”, de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, UNTEATRU, Bucureşti
• Mirela Oprişor, pentru rolul Stella din spectacolul „Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga, Teatrul Metropolis, Bucureşti

Cel mai bun actor în rol secundar:
• Richard Balint, pentru rolul Mr. Lockhart din spectacolul „Navigatorul”, de Conor McPherson, regia Cristian Juncu, Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”
• Alexandru Jitea, pentru rolul Mitch din spectacolul „Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga, Teatrul Metropolis, Bucureşti
• Ionuţ Vişan, pentru rolul Medvedenko din spectacolul „Pescăruşul”, de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, UNTEATRU, Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol principal:
• Claudia Ieremia, pentru rolul Arkadina din spectacolul „Pescăruşul”, de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, UNTEATRU, Bucureşti
• Ofelia Popii, pentru rolurile Seigen şi Shinnobu Sota din spectacolul „Povestea prinţesei deocheate”, scenariul Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
• Ana Ularu, pentru rolul Marianne din spectacolul „Constelaţii”, de Nick Payne, regia Radu Iacoban, Teatrul ACT, Bucureşti

Cel mai bun actor în rol principal:
• Andrei Huţuleac, pentru rolul Randle P. McMurphy din spectacolul „Zbor deasupra unui cuib de cuci”, de Dale Wasserman, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis, Bucureşti
• Emilian Oprea, pentru rolul Trigorin din spectacolul „Pescăruşul”, de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, UNTEATRU, Bucureşti
• Alexandru Potocean, pentru rolul Apostol Bologa din spectacolul „Pădurea spânzuraţilor”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia şi universul sonor Radu Afrim, Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti

Cea mai bună regie:
• Alexandru Darie, pentru regia spectacolului „Coriolanus”, de William Shakespeare, Teatrul Bulandra, Bucureşti
• Victor Ioan Frunză, pentru regia spectacolului „Zbor deasupra unui cuib de cuci”, de Dale Wasserman, Teatrul Metropolis, Bucureşti
• Tompa Gábor, pentru regia spectacolului „Neguţătorul din Veneţia”, de William Shakespeare, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Cel mai bun spectacol:
• „Pădurea spânzuraţilor”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia şi universul sonor Radu Afrim, Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti
• „Pescăruşul”, de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, UNTEATRU, Bucureşti
• „Povestea prinţesei deocheate”, scenariul de Silviu Purcărete, inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.