Internaţionalul suedez al echipei Paris Saint-Germain, Zlatan Ibrahimovici, a devenit, miercuri seară, la partida cu Chelsea Londra, din optimile Ligii Campionilor, al 14-lea jucător cu cel puţin 50 de goluri înscrise în cupele europene, potrivit unei statistici a UEFA.

Ibrahimovici, singurul care a marcat pentru şase cluburi diferite în Liga Campionilor, a înscris primul său gol în cupele europene în septembrie 2001, la un meci între Ajax Amsterdam şi Apollon Limassol, din Cupa UEFA. Suedezul a atins miercuri cifra de 50 de goluri înscrise.

Topul jucătorilor cu cel puţin 50 de goluri marcate în cupele europene este următorul:

12 iunie - Maratonul Energiei
13 iunie - Eveniment Profit: Piața de Capital.forum - Provocări pentru dezvoltarea piețelor și creșterea lichidității, Ediția a IV-a. Parteneri BCR, BVB, CEC Bank, Infinity Capital Investments, ROCA Industry, Sphera, Teraplast
17 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield, Globalworth, Meta Estate

1 -  93 de goluri: Cristiano Ronaldo (Sporting, Manchester United, Real Madrid)

2 - 85: Lionel Messi (FC Barcelona)

3 - 77: Raul González (Real Madrid, Schalke)

4 - 70: Filippo Inzaghi (Parma, Juventus, Milan)

5 - 67: Andrei Şevcenko (Dinamo Kiev, Milan, Chelsea)

6 - 62: Gerd Müller (Bayern Munchen)

7 - 62: Ruud van Nistelrooy (Heerenveen, PSV, Manchester United, Real Madrid, Hamburg)

8 - 59: Thierry Henry (Monaco, Arsenal, Barcelona)

9 - 59: Henrik Larsson (Feyenoord, Celtic, Barcelona, Manchester United, Helsingborg)

10 - 56: Eusebio (Benfica)

11 - 54: Alessandro Del Piero (Juventus)

12 - 50: Alfredo Di Stefano (Real Madrid)

13 - 50: Didier Drogba (Marseille, Chelsea, Galatasaray)

14 - 50: Zlatan Ibrahimovici (Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, Milan, PSG)

15 - 49: Klaas-Jan Huntelaar (Heerenveen, Ajax, Milan, Schalke).

Formaţia Paris Saint-Germain s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Chelsea Londra, în manşa secundă a optimilor competiţiei.

PSG s-a impus în faţa grupării londoneze şi în meciul tur, cu acelaşi scor 2-1.

Miercuri seară, golurile învingătorilor au fost marcate de Rabiot '16 şi Ibrahimovici '67. Pentru Chelsea a înscris Diego Costa, în minutul 27.