Echipa UTA Arad a câştigat, scor 2-0 (1-0), meciul susţinut luni în compania formaţiei Petrolul Ploieşti, în etapa a doua a Superligii

UTA Arad a deschis scorul în minutul 11, când portarul ploieştean Avram a respins greşit un balon, iar Miculescu a înscris din careu.

Acelaşi Miculescu a reuşit dubla în minutul 69, când l-a învins pe Avram cu un şut de la marginea careului.

UTA: Fl. Iacob - Vukcevic, Benga, Erico, Hoxhallari - Cascini, Batha – Miculescu (Şteau 78’), Ubbink (Fl. Matei 87’), Otele (Stahl 78’) – Keseru (Ademi 78’). Antrenor: Ilie Poenaru

Petrolul Ploieşti: Avram - Meijers, Tamaş, Huja (Tucaliuc 82’) – Pashov (Borţa 46’), Dumitriu (Cebotaru 46’), Jair, Ţicu – Cioiu (M. Bratu 82’), Ivanovski, Grozav (Măzărache 65’). Antrenor: Nicolae Constantin

Cartonaşe galbene: Batha 55 / Huja 23, Ivanovski 90+2

Arbitri: Iulian Dima - Mihai Marius Marica, Ciprian Florin Danşa – Szabolcs Kovacs

Arbitri VAR: Rareş George Vidican - Alexandru Cerei Observator: Marian Salomir

Etapa a doua din Superligă a programat următorele meciuri: CS Mioveni – Farul 0-2, FC Voluntari – FC Botoşani 0-1, Sepsi Sf Gheorghe – FC Argeş 4-0, FCU Craiova 1948 – CFR Cluj 3-1, Universitatea Cluj – Universitatea Craiova 1-1, Rapid – FCSB 2-0, Chindia Târgovişte – FC Hermannstadt 1-1, UTA Arad – Petrolul Ploieşti 2-0.

În Superligă, pe primele locuri ale clasamentului sunt Farul (6 puncte), FC Botoşani (6 puncte), Sepsi (4 puncte) şi Hermannstadt (4 puncte).