Reprezentativa României a încheiat, marţi seară, neînvinsă şi pe primul loc grupa I de calificare la Campionatul European din 2024. Tricolorii au învins Elveţia pe Arena Naţională, scor 1-0, şi sunt calificaţi la turneul final de anul viitor, primul pentru România după opt ani.

UPDATE -

Elveţia a avut prima ocazie a meciului de pe Arena Naţională, la şutul lui Okafor, respins de Horaţiu Moldovan. Tricolorii au replicat prin lovitura liberă a lui Nicolae Stanciu, trimisă puţin peste poartă în minutul 34. Elevii lui Edward Iordănescu au deschis scorul în minutul 50, Stanciu a centrat în careu, Moruţan a recentrat şi Alibec a înscris. După numai trei minute Xhaka a trimis în plasa porţii noastre, dar arbitrul a anulat golul pentru că jucătorul elveţian îl faultase pe Marius Marin. Bancu a şutat puţin pe lângă poartă, în minutul 58, iar după un minut a fost imitat de Okafor. Acelaşi Okafor a şutat periculos în minutul 61, dar Horaţiu Moldovan a intervenit extraordinar aşa cum a făcut-o şi în minutul 90+6. Până la final nu s-a mai înscris şi România a învins Elveţia cu 1-0, clasându-se pe primul loc în grupa I a calificărilor pentru Euro 2024.

ROMÂNIA:  H. Moldovan – Raţiu, R. Drăguşin, A. Burcă, Bancu – Cicâldău (R. Marin 64), M. Marin, N. Stanciu (Olaru 82) - Moruţan (I. Hagi 64), Alibec (G. Puşcaş 82), Fl. Coman (Drăguş 72). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

ELVEŢIA: Mvogo – U. Garcia (Ugrinic 62), Akanji, Elvedi, R. Rodriguez – Aebischer (Freuler 84), Xhaka, Ndoye - Shaqiri (Steffen 62), Okafor (Amdouni 62), R. Vargas (Zeqiri 81). SELECŢIONER: Murat Yakin

Cartonaşe galbene: M. Marin 2, Moruţan 48, I. Hagi 90+3, Bancu 90+5 / Xhaka 54, Akanji 90+3

Arbitri: Davide Massa - Filippo Meli, Stefano Alassio - Matteo Marcenaro

Arbitri VAR: Massimiliano Irrati - Valerio Marini

UPDATE -

Scorul a devenit 1-0 pentru tricolori. A marcat Alibec, în minutul 50.

UPDATE -

Scorul la pauză este 0-0.

UPDATE -

Jandarmeria Bucureşti anunţă că în urma verificărilor efectuate la meciul România-Elveţia, din preliminariile Euro-2024, au fost depistate 81 de materiale pirotehnice, ascunse în diferite zone ale Tribunei II de la Arena Naţională, cu scopul de a fi folosite în timpul meciului.

ŞTIREA INIŢIALĂ

Înainte de start, imnul României a fost cântat de Andra, căreia i s-a alăturat întregul stadion.

Cele două echipe evoluează cu următorii jucători:

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 6. M. Marin, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 10. Stanciu-cpt., 11. Bancu, 15. Burcă, 17. Fl. Coman, 21. Moruţan. Selecţioner: Edward Iordănescu
Rezerve: 1. Niţă, 16. Radu – 4. Racoviţan, 5. Screciu, 9. Puşcaş, 13. Artean, 14. Hagi, 18. R. Marin, 19. Drăguş, 20. Olaru, 22. Mogoş, 23. Fl. Tănase

ELVEŢIA: 12. Mvogo – 4. Elvedi, 5. Akanji, 9. Okafor, 10. Xhaka-cpt., 13. Rodriguez, 15. Garcia, 17. Vargas, 19. Ndoye, 20. Aebischer, 23. Shaqiri. Selecţioner: Murat Yakin
Rezerve: 1. Sommer, 21. Racioppi – 2. Ugrinic, 3. Benito, 6. Zakaria, 7. Amdouni, 8. Freuler, 11. Steffen, 14. Zeqiri, 16. Comert, 18. Zesiger, 22. Schar

Meciul este arbitrat de italianul Davide Massa.

De la aceeaşi oră au loc în grupa I partidele Andorra – Israel şi Kosovo – Belarus.

România este lider în clasamentul grupei, cu 19 puncte, iar Elveţia este pe locul doi, cu 17 puncte. Israel este pe locul 3, cu 12 puncte, Kosovo este pe 4, cu 11 puncte, Belarus pe 5, cu 9 puncte, şi Andorra pe 6, cu două puncte.

S-au calificat la turneul final România şi Elveţia. Israelul mai are o şansă de calificare prin play-off, prin intermediul Ligii Naţiunilor.

Tragerea la sorţi a turneului final al Euro 2024 va avea loc în 2 decembrie, la Hamburg.