Reprezentativa României a învins, sâmbătă, la Torshavn, cu scorul de 3-0 (0-0), selecţionata Insulelor Feroe, într-un meci din etapa a şaptea a grupei F de calificare la Campionatul European din 2020. Tricolorii au marcat în ultimele 20 de minute. Selecţionerul Cosmin Contra i-a felicitat, sâmbătă, pe jucătorii săi după victoria din Insulele Feroe, chiar dacă au obţinut-o greu. El a precizat că va convoca doi jucători, Iulian Cristea de la FCSB şi Andrei Burcă de la CFR Cluj, în locul accidentaţilor Dragoş Grigore şi Vlad Chiricheş.

CITEȘTE ȘI Contra: Îi felicit pe pe băieţi pentru victoria obţinută pe un teren foarte greu, în faţa unei echipe care s-a baricadat în apărare. O să chemăm doi jucători mâine, pe Cristea şi Burcă

UPDATE - Au înscris Puşcaş ’74, Mitriţă ’83 şi Keşeru ‘90+4.

0-1: Puşcaş a deschis scorul dintr-o pasă de la mare distanţă a lui Stanciu

0-2: Mitriţă a marcat din 13 metri, după o combinaţie cu Keşeru.

0-3: Keşeru a înscris la ultima fază a meciului, după o pasăde la Mitriţă.

UPDATE - Scorul la pauză a fost  0-0. Căpitanul tricolorilor, Vlad Chiricheş, a părăsit terenul accidentat, în minutul 38, fiind înlocuit cu Rus.

- Cele două echipe evoluează în următoarele formule:

România: 12. Tătăruşanu – 2. Benzar, 5. Nedelcearu, 6. Chiricheş-cpt., 11. Bancu – 15. Anton – 8. Stanciu, 10. Hagi, 7. Coman – 9. Puşcaş, 23. Andone. Selecţioner: Cosmin Contra

Insulele Feroe: 1. Nielsen – 5. Vatnsdal, 4. A. Gregersen-cpt., 13. Baldvinsson – 9. Rólantsson, 8. Hendriksson, 6. Hansson, 3. V. Davidsen – 10. S. Vatnhamar, 11. K. Olsen, 20. Bjartalíð. Selecţioner: Lars Olsen

Meciul este arbitrat de azerul Aliar Aghaiev, ajutat de compatrioţii săi Zeinal Zeinalov şi Akif Amirali, iar arbitru de rezervă este Rahim Hasanov.

În grupa F se mai dispută sâmbătă, însă de la ora 21.45, partidele Norvegia – Spania şi Malta – Suedia.

Pentru România va urma confruntarea cu Norvegia, marţi, de la ora 21.45, pe Arena Naţională.

Clasamentul grupei este următorul: 1. Spania – 18 puncte, 2. Suedia – 11 puncte, 3. România – 10 puncte, 4. Norvegia – 9 puncte, 5. Malta – 3 puncte, 6. Insulele Feroe – niciun punct.