Reprezentativa României a învins, marţi seară, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), selecţionata Muntenegrului, în ultima etapă a grupei 4 a Diviziei C din Liga Naţiunilor şi a încheiat grupa pe locul doi. Pe primul loc a terminat Serbia, care a promovat în Divizia B a competiţiei..

La Podgorica, golul a fost marcat de Ţucudean, în minutul 44, cu un şut din afara careului.

Ciprian Tătăruşanu a apărat, în minutul 72, un penalti executat de Jankovic, acordat pentru o intervenţie a lui Săpunaru la Mugosa.

În minutul 87, Kosovic a trimis mingea în poarta apărată de Tătăruşanu, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Muntenegru: 1. Petkovic – 23. Marusic (21. Klimenta ’87), 5. Kopitovic, 22. Simic, 7. Vesovic – 18. Kosovic, 20. Ivanic – 10. Jankovic (8. Djordjevic ’81), 9. Mugosa, 16. Jovovic – 11. Beciraj  (3. Boljevic ’64). Selecţioner: Ljubisa Tumbakovic

România: 12. Tătăruşanu – 6. Manea, 22. Săpunaru, 4. Moţi, 3. Toşca – 15. Anton, 23. Stanciu – 7. Chipciu (17. Deac ’82), 10. Maxim, 13. Keşeru (5. Băluţă ’88) – 19. Ţucudean (9. Puşcaş ’74). Selecţioner: Cosmin Contra

Partida s-a disputat pe ploaie.

Meciul a fost arbitrat de germanul Felix Zwayer, ajutat de asistenţii Thorsten Schiffner şi Marco Achmuller. Arbitri adiţionali au fost Tobias Stieler şi Sascha Stegemann, iar rezervă Christian Gittelmann.

În aceeaşi grupă, Serbia s-a impus cu 4-1 în faţa Lituaniei, astfel că a încheiat pe primul loc şi a promovat în al doilea eşalon valoric al Ligii Naţiunilor.

Clasamentul final al grupei este următorul: 1. Serbia – 14 puncte, 2. România – 12 puncte, 3. Muntenegru – 7 puncte, 4. Lituania – niciun punct.