Concordia Chiajna s-a salvat de la retrogradare, după ce a învins, în deplasare, la Piteşti, cu scorul de 1-0, formaţia FC Voluntari. Poli Timişoara va juca barajul pentru menţinerea în Liga I, după ce a încheiat la egalitate, scor 2-2, cu echipa Gaz Metan Mediaş. Formaţia Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă cu scorul de 2-1, de echipa FC Botoşani, în ultima etapă a play-out-ului Ligii I, şi a încheiat această fază pe locul 7, astfel că a retrogradat în eşalonul secund.

ASA Târgu Mureş şi Pandurii retrogradează în Liga II; Juventus şi Sepsi vor juca în Liga I; Poli şi UTA la baraj

Formaţiile ASA Târgu Mureş şi Pandurii Târgu Jiu au retrogradat în Liga II, de unde sezonul viitor vor juca în Liga I echipele Juventus Bucureşti şi Sepsi Sfântu Gheorghe. Poli Timişoara şi UTA Bătrâna Doamnă vor evolua în barajul de menţinere/promovare în prima divizie.

După 12 ani, Pandurii retrogradează în Liga II, alături de ASA Târgu Mureş, cele două echipe ocupând ultimele două poziţii în play-out.

Concordia Chiajna a reuşit să se salveze după victoria cu FC Voluntari, scor 1-0, în timp ce timişorenii, care au remizat, scor 2-2, cu Gaz Metan Mediaş, au fost nevoiţi să aştepte multe minute pentru a afla rezultatul final al meciului de la Botoşani, unde gazdele s-au impus cu 2-1 şi i-au trimis pe gorjeni în Liga II.

Ultimul meci al acestui sezon în Liga I, ASA Târgu Mureş - CSM Poli Iaşi, are loc, luni, de la ora 15.00.

Din Liga II au promovat Juventus Bucureşti şi Sepsi Sfântu Gheorghe, iar UTA Bătrâna Doamnă va juca barajul pentru promovare cu Poli Timişoara.

Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă de FC Botoşani, scor 2-1, şi a retrogradat în Liga II

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă, duminică seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa FC Botoşani, în ultima etapă a play-out-ului Ligii I, şi a încheiat această fază pe locul 7, astfel că a retrogradat în eşalonul secund.

Au marcat Golofca '88 şi Fulop '90+3 pentru Botoşani, respectiv Florin Ilie '90+1 pentru Pandurii.

În minutul 90+6, de la gazde a fost eliminat Mihai Roman, după o busculadă creată pe teren.

Cartonaşe galbene: Bordeianu '21, Patache '33, Burcă '68, M. Roman '90+5, '90+6 / Erico '2, Hamed '63, L. Popescu '90+6, Buşu '90+7

Cartonaş roşu: M. Roman '90+6

Pandurii termină pe locul şapte în play-out-ul Ligii I, astfel că este a doua echipă retrogradată, alături de ultima clasată, ASA Târgu Mureş.

Poli Timişoara a remizat cu Gaz Metan Mediaş, scor 2-2, şi va juca barajul pentru menţinere în Liga I

Formaţia Poli Timişoara va juca barajul pentru menţinerea în Liga I, după ce a încheiat la egalitate, duminică, în deplasare, scor 2-2 (2-1), cu echipa Gaz Metan Mediaş, în ultima etapă a play-out-ului Ligii I.

Poli Timişoara va juca barajul de menţinere/promovare în Liga I cu UTA Bătrâna Doamnă, ocupanta locului 3 din Liga II.

Pentru Gaz Metan a marcat Eric De Oliveira în minutele 13 şi 24, iar pentru Poli Timişoara au înscris Popovici '38 şi Mailat '81.

Concordia Chiajna a învins FC Voluntari, scor 1-0, şi s-a salvat de la retrogradare

Echipa Concordia Chiajna s-a salvat de la retrogradare, după ce a învins, duminică, în deplasare, la Piteşti, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia FC Voluntari, în ultima etapă a play-out-ului Ligii I.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Grădinaru, în minutul 6, cu un şut din 7 metri lateral dreapta.

21:50 Liga I:Concordia conduce Voluntari, scor 1-0, Poli este condusă de Gaz, scor 2-1, Pandurii şi FC Botoşani, 0-0, la pauză

Concordia Chiajna conduce FC Voluntari, scor 1-0, Poli Timişoara este condusă de Gaz Metan Mediaş, scor 2-1, iar Pandurii Târgu Jiu este la egalitate cu FC Botoşani, scor 0-0, la pauza meciurilor din ultima etapă a play-out-ului Ligii I.

La finalul acestor partide se va stabili a doua echipă retrogradată direct în Liga II, alături de ASA Târgu Mureş, precum şi formaţia care va disputa barajul de menţinere/promovare cu UTA Bătrâna Doamnă.

Echipele de start la meciul FC Botoşani - Pandurii Târgu Jiu:

FC Botoşani: Cobrea - Patache, Burcă, Tincu, Muşat - Vaşvari, Bordeianu - M. Roman, Moruţan, Golofca - Kuku. Antrenor: Leo Grozavu

Pandurii Târgu Jiu: L. Popescu - Negoiţă, Ene, Erico, Buşu - Cioinac, Zaina - Firţulescu, Păcurar, Hlistei - Negruţ. Antrenor: Flavius Stoican

Echipele de start la meciul Gaz Metan Mediaş - Poli Timişoara:

Gaz Metan Mediaş: Greab - Creţu, Trtovac, Akaki, Buzean - Danci, Bic - Munteanu, Eric, Buziuc - Olaru. Antrenor: Cristian Pustai

Poli Timişoara: Curileac - Străuţ, Cânu, Bocşan, Neagu - Artean, Soljici - Bărbuţ, Croitoru, Fucek - Popovici. Antrenor: Ionuţ Popa

Echipele de start la meciul FC Voluntari - Concordia Chiajna:

FC Voluntari: Balauru - Maftei, Balaur, F. Achim, Acsinte - Tăbăcariu, C. Lazăr - Căpăţână, Marinescu, Popadiuc - Ad. Bălan. Antrenor: Claudiu Niculescu

Concordia Chiajna: Bălgrădean - Melinte, Dobrosavlevici, Albu, Fota - Deaconu, R. Costin - Serediuc, Cristescu, Grădinaru - Pena. Antrenor: Dan Alexa

Meciurile vor fi arbitrat de Istvan Kovacs, Alexandru Tudor şi Iulian Călin.

Înaintea acestei ultime etape, Concordia Chiajna şi Poli Timişoara ocupă locurile 7, respectiv 6, cu 26 de puncte, în timp ce Pandurii Târgu Jiu este pe locul 5, cu 27 de puncte, în clasamentul play-out-ului. Echipa care va termina pe locul 7 va retrograda în Liga a II-a, iar formaţia de pe locul 6 va disputa un baraj de menţinere/promovare în Liga I cu UTA Bătrâna Doamnă (locul 3 în Liga a II-a).