Formaţia Universitatea Cluj a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa FC Voluntari, într-un meci din etapa a 22-a a Superligii, prima din acest an.

Au marcat Thiam ’37 şi Fulop ’88 pentru învingători, respectiv Damaşcan ’62 pentru Voluntari.

La debutul antrenorului Ioan Ovidiu Sabău, clujenii au dominat prima repriză a meciului cu FC Voluntari şi au deschis scorul în minutul 37, când Ricardinho a deviat lovitura liberă a lui Thiam pentru 1-0 la pauză.

În startul reprizei secunde, Meleke a primit cartonaşul roşu, dar FC Voluntari a avut un forcing care a adus egalarea – în minutul 62, atunci când Ispas a pierdut mingea în faţa lui Costin care a pasat în faţa porţii, iar Damaşcan a înscris.

Clujenii au marcat golul victoriei în minutul 88, când Fulop a stabilit scorul final.

Universitatea Cluj: Iliev – Fl. Ilie, A. Miron, D. Ispas (Bălan ’69) – Vlădoiu (L. Fulop ’69), Bic, Remacle (Filip ’82), G. Oancea – Chipciu, Thiam (Gomes ’80), I. Stoica (Haita ’80). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho, Matricardi, Armaş – Cr. Costin (Lopes ’71), Meleke, Sigurjónsson (Merloi ’90), Aliji – Raţă (Răduţ ’90), Nemec (Dumiter ’72), Damaşcan (Tavares ’82). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: Miron ’27, Ispas ’41, Stoica ’75 / Ricardinho ‘1, Meleke ’35, ‘48

Cartonaş roşu: Meleke ‘48

Arbitri: Marcel Bîrsan - Mihai Marica, Daniel Mitruţi - Viorel Flueran

Camera VAR: Ovidiu Haţegan, Horia Mladinovici

Observator: Nicolae Grigorescu

De la ora 20.00 are loc în Superligă şi partida FC Rapid – Sepsi.