Echipa Universitatea Cluj a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia FC Hermannstadt, scor 1-0, într-un meci din etapa a 13-a a Superligii.

Unicul gol al meciului de pe Cluj Arena a fost marcat în minutul 82 de Briceag, cu o lovitură de cap, la centrarea lui Chipciu şi devierea lui Ionuţ Stoica.

Jucătorul clujean Ovidiu Horşia a fost eliminat de pe teren, cu un cartonaş roşu direct, în minutul 62, la doar două minute după ce intrase în joc. U Cluj este neînvinsă de cinci meciuri în Superligă.

UNIVERSITATEA CLUJ: Iliev - Al Chipciu, Fl. Ilie, Ispas, Briceag – Haită (Horşia 60), R. Pires (Purece 76), I. Filip – Vlădoiu (41 Thiam), Ad. Bălan (Bic 76), Fulop. ANTRENOR: Eugen Neagoe

FC HERMANNSTADT: Muţiu - Butean, Bejan, I. Stoica, R. Opruţ - S. Mino, Biceanu (Buhăcianu 85) – Balaure (Năstăsie 84),  P. Petrescu (Babic 69),  Oroian (C. Popescu 69) - D. Paraschiv. ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

Cartonaşe galbene: R. Pires 32, Fulop 45, A. Bălan 45+3, I. Filip 57, Ispas 75, Bic 85, Chipciu 90+2 / P. Petrescu 14

Cartonaş roşu: Horşia (Universitatea Cluj) 62

Arbitri: Popa Cătălin - Gheorghe Bogdan, Tunyogi Ferencz – Kovacs Szabolcs

Arbitri VAR: Kovacs Istvan / Stroe Gabriel Sabin

Observator: Iosif Olah