Formaţia U Craiova 1948 a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa CS Mioveni, într-un meci din etapa a treia a play-out-ului Ligii 1.

Au marcat: Huyghebaert ’88 / Dumitriu ‘59

În minutul 8, centralul Istvan Kovacs l-a eliminat pe Bradley Diallo, de la gazde, după o intervenţie din postura de ultim apărător asupra lui Rusu. Cei de la CS Mioveni au executat lovitura liberă rezultată, iar mingea a ieşit în corner. În acel moment, suporterii echipei gazdă au aruncat cu obiecte în teren şi au folosit scandări cu tentă xenofobă la adresa centralului Istvan Kovacs, potrivit digisport.ro. Arbitrul a luat decizia de a întrerupe partida şi a discutat cu căpitanii celor două echipe. După trei minute de pauză, jocul s-a reluat.

U Craiova 1948: Popa – Negru (Paramatti ’70), Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Baeten, Asamoah, Achim (Albu ‘70), Van Durmen (Sidibe ’70) – Bălan (Buşu ’32), Compagno. Antrenor: Nicolo Napoli

CS Mioveni:  I. Popescu – Al. Iacob (Veres ’46), Scarlatache, Garutti – Rădescu (Coşereanu ’78), Trif (Oancea ’73), L. Dumitru, Lixandru, Şerbănică (Burnea ’73) – Buziuc (Blănaru ’78), Rusu. Antrenor: Alexandru Pelici

Cartonaşe galbene: Kovacic ’27, Compagno ‘45+3 / Iacob ’35, Garutti ’74, Veres ‘79

Cartonaş roşu: Diallo ‘8

Arbitri: Istvan Kovacs - Vasile Marinescu, Alexandru Cerei - Sorin Costreie

Observatori: Florin Hîncu, Marian Bucurescu

Partida Chindia Târgovişte – Dinamo este programată la ora 20.30.

Programul restului etapei:

UTA Arad - Gaz Metan Mediaş, sâmbătă, ora 12.00

Rapid - FC Botoşani, sâmbătă, ora 20.30

Sepsi – Academica Clinceni, luni, ora 18.00

Clasamentul play-out-ului este următorul: 1. FC Botoşani – 29 de puncte, 2. FC Rapid – 26, 3. Sepsi – 24, 4. UTA Arad – 23, 5. U Craiova 1948 – 22, 6. . CS Mioveni – 19, 7. Chindia Târgovişte – 19, 8. FC Dinamo – 10, 9. Academica Clinceni – 3, 10. Gaz Metan Mediaş – -11.