Jucătoarea rusă Anastasia Potapova, favorita numărul 4 a turneului WTA Transylvania Open, a câştigat vineri în sferturi şi este prima calificată în semifinalele competiţiei de la Cluj.

Potapova (21 de ani, nr. 48 WTA) a dispus în sferturile de finală ale turneului de jucătoarea maghiară Anna Bondar, favorita numărul 8 a competiţiei. Potapova a câştigat primul set cu scorul de 7-5.

Bondar (25 de ani, nr 62 WTA) a revenit câştigând setul al doilea, scor 6-3, şi trimiţând meciul în setul decisiv. Acesta i-a aparţinut în totalitate Anastasiei Potapova, care s-a impus cu 6-1.

În semifinale, Potapova va juca împotriva câştigătoarei din meciul Anna Blinkova (Rusia) – Anhelina Kalinina (Ucraina).