Tottenham, antrenată pentru prima dată de Jose Mourinho în Liga Campionilor, a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 4-2 (0-2), formaţia Olympiacos Pireu, în etapa a V-a a Grupei B. Condusă cu 2-0, formaţia engleză a obţinut calificarea în optimile de finală ale competiţiei. Şi Real Madrid a condus cu 2-0 pe PSG, dar echipa franceză a egalat cu două goluri marcate în minutele 81 şi 83. Juventus a învins, scor 1-0, pe Atletico Madrid, în celălalt derbi al zilei. Polonezul Robert Lewandowski a înscris patru goluri în meciul Steaua Roşie Belgrad - Bayern Munchen, scor 0-6.

Grupele A şi B şi-au stabilit echipele calificate, PSG, Real Madrid, Bayern Munchen şi Tottenham. Din grupele C şi D merg mai departe Manchester City şi Juventus.

Rezultatele de marţi sunt următoarele:

Grupa A

Real Madrid - PSG, scor 2-2 (1-0);

Au marcat: Benzema '17 şi '79 / Mbappe '81, Sarabia '83.

-  portarul Courtois (Real Madrid) a fost eliminat în finalul primei reprize şi arbitrul portughez Artur Dias a dictat penalti, după ce belgianul l-a faultat în calitate de ultim apărător pe Icardi. Însă ambele decizii au fost schimbate cu VAR, din cauza unui fault anterior, la mijlocul terenului, al lui Gueye de la PSG asupra lui Marcelo.

Galatasaray - FC Bruges, scor 1-1 (1-0);

Au marcat:  Buyuk '11 / Diatta '90+2.

Clasament: PSG, 13 puncte, Real Madrid, opt puncte, FC Bruges, trei puncte, Galatasaray, două puncte.

- PSG şi Real s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Grupa B

Steaua Roşie Belgrad - Bayern Munchen, scor 0-6 (0-1);

Au marcat: Goretzka '14, Lewandowski '53, '60, '64, '68, Tolisso '90

Tottenham - Olympiacos Pireu, scor 4-2 (1-2);

Au marcat: Dele Alli '45+1, Kane '50 şi '77, Aurier '73 / El Arabi '6, Semedo '19

Clasament: Bayern, 15 puncte, Tottenham, zece puncte, Steaua Roşie, trei puncte, Olympiacos, un punct.

- Bayern şi Tottenham s-au calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Grupa C

Manchester City - Şahtior Doneţk, scor 1-1 (0-0);

Au marcat: Gundogan '56 / Solomon '69

Atalanta - Dinamo Zagreb, scor 2-0 (1-0);

Au marcat: Luis Muriel '27 (p), Gomez '47

Clasament: Manchester City, 11 puncte, Şahtior, şase puncte, Dinamo Zagreb, cinci puncte, Atalanta, patru puncte.

- City s-a calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor

Grupa D

Juventus - Atletico Madrid, scor 1-0 (1-0);

A marcat: Dybala '45+2

Lokomotiv Moscova - Bayer Leverkusen, scor 0-2 (0-1).

Au marcat: Jemaletdinov '11 (a), Bender '54.

Clasament: Juventus, 13 puncte, Atletico Madrid, şapte puncte, Leverkusen, şase puncte, Lokomotiv, trei puncte.

- Juventus s-a calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor.