Cel puţin doi fani au invadat terenul London Stadium, nemulţumiţi de evoluţia favoriţilor de la West Ham United, care au pierdut un nou meci în Premier League, scor 0-3, cu Burnley, informează BBC.

Primul incident a avut loc după ce Burnley a deschis scorul în minutul 66, când un fan a încercat să se îndrepte către căpitanul gazdelor, Mark Noble. Fotbalistul l-a placat pe suporter, care a fost preluat destul de târziu de forţele de ordine.

Alt spectator a luat un fanion de la colţul suprafeţie de joc şi s-a dus cu el la centrul terenului, după ce oaspeţii au marcat golul de 2-0, în minutul 70.

6 iunie - Maratonul Energiei
13 iunie - Eveniment Profit: Piața de Capital.forum - Provocări pentru dezvoltarea piețelor și creșterea lichidității, Ediția a IV-a. Parteneri BCR, BVB, CEC Bank, Infinity Capital Investments, Sphera, Teraplast
17 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield

La 0-3, scor stabilit în minutul 81, alţi fani au pătruns în suprafaţa de joc.

"Nu m-am simţit sub ameninţare, ei doar îşi arătau frustrarea", a declarat atacantul lui Burnley, Chris Wood.

Fanii l-au huiduit pe preşedintele gazdelor, David Sullivan, care a părsit stadionu sub escortă, în minutul 85.

Aceasta a fost a treia înfrângere consecutivă a celor de la West Ham în campionat, după două eşecuri cu 1-4. Formaţia antrenată de David Moyes este pe locul 15 în clasament, la trei puncte de Crystal Palace, ocupanta locului 18, primul retrogradabil, care va juca, tot sâmbătă, cu Chelsea, în etapa a XXX-a.