Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a învins-o sâmbătă seara, în două seturi, 6-2, 6-1, pe Sloane Stephens, în turul al doilea de la Miami Open.

Sorana Cîrstea (33 de ani, locul 24 WTA) s-a impus în meciul început vineri şi întrerupt în primul set, la scorul de 5-2 pentru jucătoarea noastră. Sorana a dominat prima zi, iar la reluare a fost la fel de eficientă în faţa americancei Sloane Stephens (31 de ani, locul 41 WTA).

Sorana Cîrstea a luat game-ul care îi lipsea să completeze victoria în primul set, 6-2, şi a controlat al doilea set, încheiat cu 6-1 în favoarea sa, câştigând întâlnirea şi calificându-se în turul al treilea după 52 de minute jucate.

În turul următor, Sorana va juca împotriva rusoaicei Daria Kasatkina (26 de ani, locul 11 WTA).