Tenis: Federer, Murray şi Monfils la evenimentul de retragere a lui Stan Wawrinka

Tenis: Federer, Murray şi Monfils la evenimentul de retragere a lui Stan Wawrinka

Tenismanul elveţian Stan Wawrinka a anunţat vineri că la retragerea sa, programată pentru luna decembrie, va organiza un demonstrativ la care vor participa foştii lideri ATP Roger Federer şi Andy Murray, precum şi francezul Gael Monfils.

„După mai bine de 20 de ani în circuit, este timpul să închei acest capitol”, a reafirmat Stan Wawrinka, triplu campion de Grand Slam, într-un videoclip postat pe contul său de Instagram. „Înainte de a pleca, am vrut să organizez o ultimă seară pentru a vă mulţumi şi a vă lua rămas bun”, a continuat fostul număr 3 mondial, adresându-se fanilor săi.

„În această seară, intitulată „Un ultim rever”, sunt suficient de norocos să mă pot baza pe prietenii mei, cu care am împărtăşit atâtea momente minunate de-a lungul anilor. Andy Murray, Gael Monfils şi Roger Federer vor fi acolo”, a spus Wawrinka (41 de ani), clasat în prezent pe locul 110 în lume. „Am vrut să organizez ceva cu adevărat special, astfel încât să ne putem bucura împreună de acest ultim moment”, a concluzionat jucătorul elveţian, care se pregăteşte să joace ultimul său turneu de la Wimbledon, graţie unui wildcard primit din partea organizatorilor turneului.

Stan Wawrinka a câştigat în carieră trei turnee de Mare Şlem: Australian Open (2014), Roland Garros (2015) şi US Open (2016).

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră