Sportivii Amalia Tătăran şi Iulian Teodosiu au obţinut, duminică, o medalie de argint, respectiv un bronz, la Campionatul European de scrimă pentru tineret de la Minsk, informează frscrima.ro.

Tătăran a urcat pe podium la spadă feminin individual, iar Teodosiu la sabie masculin individual.

La proba de spadă feminin individual au concurat 63 de sportive. România a fost reprezentată în această probă de patru sportive: Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereş (CSA Steaua), Bianca Benea (CSM Oradea), Ramona Calcan (CSA Steaua). Cel mai bun rezultat al României în această probă a fost obţinut de Amalia Tătăran. Legitimată la CS Dinamo, Amalia a cucerit medalia de argint la Minsk, după ce în 2015, la Vicenza a cucerit bronzul. Celelalte trei spadasine din România s-au clasat pe următoarele poziţii la Minsk: Greta Vereş (CSA Steaua) – locul 14, Bianca Benea (CSM Oradea) – locul 30, Ramona Calcan (CSA Steaua) – locul 51.

Coordonate de pe margine de antrenorul George Epurescu, cele patru spadasine au avut următoarele rezultate:

TABLOUL DE 64 - Bianca Benea – Yuliya Svistyl (Ucraina) 15-12; Greta Vereş – liber; Amalia Tătăran – Vikte Azukaite (Lituania) 15-13

TABLOUL DE 32 - Bianca Benea – Barbara Rutz (Polonia) 14-15; Greta Vereş – Tifaine Pierre (Franţa) 15-10; Amalia Tătăran – Nelli Ladanyi (Ungaria) 15-13

TABLOUL DE 16 - Amalia Tătăran – Violetta Khrapina (Rusia) 15-4; Greta Vereş – Barbara Rutz (Polonia) 6-15

TABLOUL DE 8 - Amalia Tătăran – Kamila Pytka (Polonia) 15-10

SEMIFINALE - Amalia Tătăran – Vanessa Riedmueller (Germania) 15-12

FINALA - Amalia Tătăran –  Martyna Swatowska (Polonia) 11-15.

La sabie masculin individual s-au prezentat la start 51 de sportivi. România a fost reprezentată în această probă de patru sportivi: Mădălin Bucur (CS Dinamo), Iulian Teodosiu (CS Dinamo), Sorin Eftimie (CS Dinamo) şi Cristian Biţucă (CS Diamo). Cel mai bun rezultat al României în această probă a fost obţinut de către Iulian Teodosiu. Legitimat la CS Dinamo, Iulian s-a clasat la final pe locul trei şi a cucerit medalia de bronz. Ceilalţi sabreri români au ocupat următoare poziţii la Minsk: Mădălin Bucur (CS Dinamo) – locul 8, Cristian Biţucă (CS Diamo) – locul 10 şi Sorin Eftimie (CS Dinamo) – locul 32.

Coordonaţi de pe margine de antrenorul Florin Zalomir, cei patru sabreri români au avut următoarele rezultate:

TABLOUL DE 64 - Iulian Teodosiu – liber; Cristian Biţucă – liber; Mădălin Bucur – George Georgiev (Bulgaria) 15-14

TABLOUL DE 32 - Iulian Teodosiu – Mikolaj Grzegorek (Polonia) 15-4; Cristian Biţucă – Ahmed Ibrahim Acar (Turcia) 15-8; Mădălin Bucur – Leonardo Affede (Italia) 15-9

TABLOUL DE 16 - Iulian Teodosiu – Francesco Bonsanto (Italia) 15-9; Mădălin Bucur – Artem Buchkovskiy (Rusia) 15-14; Cristian Biţucă – Enver Yildirim (Turcia) 3-15

TABLOUL DE 8 - Iulian Teodosiu – Federico Riccardi (Italia) 15-8; Mădălin Bucur – Enver Yildirim (Turcia) 10-15

SEMIFINALE - Iulian Teodosiu – Francesco D’Armiento (Italia) 14-15.