Echipa UTA Arad a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, gruparea Sepsi OSK, într-un meci al etapei a 23-a din Superligă.

Arădenii au început foarte bine primul meci pe teren propriu, după patru luni de exil, iar Omondi nu a ajuns la minge în minutul 16. Portarul gazdelor, Kucher a intervenit în minutul 24 la şutul lui Cosmin Matei, dar UTA a deschis scorul în minutul 35. Şut al lui Fabry din afara careului, Omondi a deviat balonul în plasă şi elevii lui Mircea Rednic au intrat cu avantaj la pauză. Diogo Rodrigues a înscris al doilea gol al gazdelor în minutul 51, iar arădenii au avut şi un gol anulat de VAR, pentru ofsaid, în minutul 59, la un nou şut al lui Andrej Fabry. După patru minute Debeljuh a căzut în careul celor de la UTA, după un duel cu Tiberiu Căpuşă, şi arbitrul Florin Andrei a acordat penalti pentru Sepsi, dar după consultarea VAR, arbitrul a anulat penalti-ul şi i-a acordat un galben lui Debeljuh, pentru simulare. Covăsnenii au pus presiune pe gazde şi au reuşit să reducă din diferenţă în minutul 84, dintr-un penalti transformat de Marius Ştefănescu. Kucher a intervenit de două ori în faţa lui Safranko şi apoi la şutul lui Kevin Varga, în minutul 90+1 şi, în ciuda celor unsprezece minute de prelungire ale reprizei secunde, partida s-a încheiat  cu victoria arădenilor. Sepsi se află la prima înfrângere sub comanda antrenorului Bernd storck. UTA a ajuns la 27 de puncte şi se află pe locul 12, în timp ce Sepsi este pe locul 6, cu 33 de puncte.

UTA: Kucher - Căpuşă, Benga, Conte, Diogo Rodrigues – Micovschi (Ofosu 90+5), C. Mihai (R. Pop 60), Freitas, Fabry (Stolnik 72) – Luckassen (Cooper 90+5), Omondi (A. Lopez 60). ANTRENOR: Mircea Rednic

SEPSI: Niczuly - Oteliţă (D. Popşa 77), D. Ciobotariu, Kecskes (Ninaj 66), Fl. Ştefan – N. Păun - R. Varga (K. Varga 46), J. Rodriguez (Safranko 66), C. Matei (Kallaku 66), M. Ştefănescu – Debeljuh. ANTRENOR: Bernd Storck

Cartonaşe galbene: Diogo Rodrigues 28 / M. Ştefănescu 19, R. Varga 31, Debeljuh 65, N. Păun 77, Ninaj 79

Arbitri: Florin Andrei - Alexandru Cerei, Mihăiţă Necula - Marius Omuţ

Arbitri VAR: Sorin Costreie - Ferencz Tunyogi

Observator: Nicolae Grigorescu