Echipa UTA Arad a încheiat la egalitate vineri seara, la Oradea, scor 2-2, într-un meci din etapa a 13-a a Superligii.

Rapid a deschis scorul la Oradea, Funsho Bamgboye înscriind în minutul 12, din pasa lui Petrila. Gazdele au egalat în minutul 19, când Rareş Pop l-a învins pe Horaţiu Moldovan. Borza a scos de pe linia porţii în minutul 42, pentru ca giuleştenii să intre în avantaj la cabine după golul de 2-1 reuşit de Funsho în minutul 45+1. Arădenii au egalat prin Luckassen, în minutul 75.

Rapid ocupă locul al treilea în clasament, cu 23 de puncte, în timp ce UTA Arad este pe locul 14, cu 11 puncte.

UTA ARAD: Fl. Iacob - Căpuşă, Benga, Stolnik, D. Dumitraşcu (Aly Abeid 72) - C. Carp (C. Mihai 46), Stahl (Ofosu 46), Freitas Costa, Micovschi – R. Pop (Omondi 72), Luckassen (D. Rodrigues 80). ANTRENOR: Mircea Rednic

RAPID: H. Moldovan - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza - Oaidă, Al. Albu (Kait 87) - Bamgboye, Al. Ioniţă II (Borja Valle 79), Petrila (Pănoiu 88) - Al. Stan (Papeau 72). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Luckassen 12, Stolnik 32, Freitas 64 / Cristiano Bergodi 33

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Valentin Avram, Alexandru Cerei - Florin Mazilu

Arbitri VAR: FDoru lorin Andrei - Claudiu Doru Lucsciu

Observator: Octavian Şovre